Ukrajinská pšenica z Mlynu Kolárovo bola kontaminovaná, Vlčan na testy alokuje ďalších 800-tisíc eur

Samuel Vlčan, obilie, ukrajinské obilie, pole, vlajka
Foto: koláž SITA webnoviny/ www.gettyimages.com

Testovaná vzorka ukrajinskej pšenice z Mlynu Kolárovo, testovaná na základe rozhodnutia Bruselu v Kodani, dokázala, že pšenica bola kontaminovaná. Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR dáva podnet na preskúmanie laboratórií, ktoré vykonali testy pšenice z Mlynu Kolárovo, nakoľko výsledky nezodpovedali ani prvej, ani rozhodcovskej vzorke z Kodane.

Informoval o tom nezaradený poslanec NR SR Patrick Linhart po utorkovom mimoriadnom výbore pre pôdohospodárstvo a životné prostredie NR SR.

Testy obilia

Osobne vítam iniciatívu ministra pôdohospodárstva alokovať navyše 800-tisíc eur pre ďalšie testy a celoplošné testovanie, ktoré som požadoval od Štátnej veterinárnej a potravinovej správy a od Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky, kde na výsledky ešte čakám,“ podotkol Linhart.

Dočasne poverený minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Samuel Vlčan uviedol, že súkromné laboratórium, ktoré vykonalo testy pšenice z mlynu Kolárovo, sa nesprávalo v súlade s platnými predpismi. Avšak ubezpečil, že nie je možné, aby ukrajinské obilie prišlo na Slovensko.

Zákaz dovozu

Všetky doteraz vykonané testy obilia boli negatívne, náš systém funguje, a kontaminované obilie sme zakázali včas,“ upresnil Vlčan. Zároveň dodal, že sú krajiny, kde zákaz dovozu neplatí a tieto štáty môžu doviezť akékoľvek množstvo ukrajinského obilia. Preto agrorezort trvá na dočasnom celoeurópskom zákaze.

Ústredný riaditeľ Štátnej veterinárnej a potravinovej správy Jozef Bíreš poznamenal, že až doteraz od objavenia kontaminovanej pšenice bolo testovaných 121 vzoriek. Ide najmä o kontroly pšenice, slnečnice, múky, ovsených vločiek či pohánkovej múky.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jozef BírešPatrick LinhartSamuel Vlčan
Firmy a inštitúcie MPRV Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SRSpolok vodný mlyn KolárovoŠVPS Štátna veterinárna a potravinová správa SR