Ukrajinská vláda ponúkla členom únie kompromis v oblasti exportu obilia a štartuje antidiskriminačné prešetrovanie

Vlajka, Ukrajina, obilie,
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Ukrajinská vláda ponúkla členom Európskej únie (EÚ), ktorí s ňou susedia, kompromis v oblasti exportu obilia. Informuje o tom web Ukrajinská pravda, ktorý cituje vyjadrenie premiéra Ukrajiny Denysa Šmyhaľa.

Kompromisný scenár

„Naša vláda ponúka Európskej únii a susedným krajinám kompromisný scenár. Už sme predstavili Európskej komisii akčný plán kontroly exportu štyroch druhov poľnohospodárskych produktov,“ uviedol premiér.

Podľa jeho slov navrhnutý kontrolný mechanizmus pomôže predchádzať narušeniam trhu susedov Ukrajiny, ktoré sú členmi EÚ.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

„Predovšetkým plánujeme prijať uznesenie, na základe ktorého vývoz tovarov do piatich susedných štátov bude musieť schvaľovať ukrajinský rezort hospodárstva,“ povedal Šmyhaľ.

Antidiskriminačné prešetrovanie

Ak sa kompromis nedosiahne, bude Ukrajina podľa jej premiéra pokračovať v procese sťažnosti na pôde Svetovej obchodnej organizácie (WTO) voči Poľsku, Maďarsku a Slovensku pre jednostranné reštrikcie importu ukrajinských poľnohospodárskych produktov.

Ukrajina okrem toho štartuje antidiskriminačné prešetrovanie nepriateľských krokov týchto krajín v oblasti obchodu na základe štatistiky za rok 2023.

„Ak Poľsko a Maďarsko nebudú súhlasiť s opatreniami schválenými Európskou komisiou a nezrušia jednostranné zákazy našich tovarov, rozhodneme o zákaze dovozu určitých kategórií tovarov z týchto krajín na ukrajinský trh,“ zdôraznil Šmyhaľ.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Denys Šmyhaľ
Firmy a inštitúcie EK Európska komisiaEU Európska úniaWTO Svetová obchodná organizácia