Komunikácia s vládou sa podľa zástupcov slovenského priemyslu nateraz uberá konštruktívnym smerom. Takto reagoval na prvých 100 dní pôsobenia nového kabinetu pre agentúru SITA generálny sekretár Asociácie priemyselných zväzov a dopravy Andrej Lasz.
Opatrenia na posilnenie podnikov
V poslednej dobe rozbehli diskusiu a spoluprácu na viacerých dôležitých témach, v rámci ktorých hľadajú efektívne opatrenia pre reálnu podporu podnikov.
„Sme plní očakávaní, aké konkrétne kroky vláda prijme v záujme posilnenia podnikateľského sektora a jeho udržateľného rastu,“ doplnil Lasz. Priemysel na Slovensku totiž podľa neho čelí viacerým výzvam, ktoré si vyžadujú okamžitú pozornosť. Jednou z najakútnejších je nedostatok pracovnej sily.
Slovenský priemysel mierne klesol, k stlmeniu výraznejšieho prepadu prispela najmä výroba automobilov
„Očakáva sa, že do roku 2025 bude chýbať v priemyselných podnikoch približne 70-tisíc zamestnancov a ďalšie desiatky tisíc v súvisiacich odvetviach, ako je doprava a logistika,“ upozornila asociácia.
Dôležité sú zmeny v dopravnom systéme
Aby sme si udržali konkurencieschopnosť na medzinárodnej úrovni, musíme podľa zástupcov priemyslu zvýšiť aj podporu vedy a výskumu, významnou výzvou je prechod k bezemisnej doprave. Slovensko je totiž v oblasti registrácie elektromobilov na úplnom konci rebríčka EÚ.
Pre rozvoj elektromobility na Slovensku je potrebne podporiť nielen výrobcov automobilov, ale aj kupujúcich
„Je nevyhnutné radikálne zmeniť prístup k podpore elektromobility a zlepšiť stav železničnej infraštruktúry, ktorá je v súčasnosti v najhoršom stave zo všetkých dopravných systémov na Slovensku,“ zdôraznil Lasz.
Veľkou výzvou je odpadové hospodárstvo
Pozitívny je podľa asociácie fakt, že si vláda uvedomuje potreby priemyslu, napríklad aj v rámci zelenej tranzície.
„Transformácia priemyslu musí byť dostatočne ambiciózna do tej miery, aby Slovensko nezaostávalo za európskym trendom a nestratilo konkurencieschopnosť,“ myslí si Lasz. Veľkou výzvou je aj odpadové hospodárstvo, a to predovšetkým priemyselný odpad.
Výstavba priemyselného parku v Rimavskej Sobote napreduje, v prvej etape vznikne približne 450 pracovných miest
„Na papieri“ máme podľa asociácie spracovateľských kapacít dosť, v realite však firmy nevedia nájsť spracovateľa a odpad vyvážajú za hranice.
Zmeny k zvýšeniu konkurencieschopnosti v rámci EÚ
Ako dodal generálny sekretár Republikovej únie zamestnávateľov Martin Hošták, od novej vlády očakávajú, že bude prijímať opatrenia v prospech podnikateľského prostredia, ktoré zabezpečia stabilitu jeho fungovania a prispejú k zaisteniu rastu príjmov, udržania zamestnanosti a zvyšovaniu životnej úrovne obyvateľov Slovenska.
„Je čas na nevyhnutné zmeny, ktoré je potrebné zrealizovať tak, aby si Slovensko udržalo, v ideálnom prípade i zvýšilo, svoju konkurencieschopnosť v rámci Európskej únie,“ zhodnotil.
Trnavský Stellantis vyrobil už 1,5 milióna kusov vozidla Citroën C3, najobľúbenejšou farbou bola biela
K nim zaradili daňovo-odvodovú reformu a odstránenie tzv. skrytého zdaňovania, zavedenie systematického legislatívneho procesu a zníženie byrokracie, ale aj prepojenie vzdelávacieho systému s potrebami trhu práce. Zamestnávatelia by uvítali i zavedenie modernej pracovnej legislatívy, zabezpečenie konkurenčných cien energií či efektívne a transparentné využívanie prostriedkov z eurofondov.