Pre rozvoj elektromobility na Slovensku je potrebne podporiť nielen výrobcov automobilov, ale aj kupujúcich

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Elektromobily, autá
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.
  • aktualizované 8. februára, 13:41

Pre rozvoj elektromobility na Slovensku je potrebné podporiť tak výrobcov automobilov ako aj tých, ktorí si bezemisné vozidlá budú kupovať, teda firmy a jednotlivcov.

Takúto výzvu adresujú vláde zástupcovia združení a organizácií pôsobiacich v sektoroch automobilového priemyslu a dopravy. Ideálnou príležitosťou by podľa nich bolo urýchlené zavedenie programov, ktoré sú už dnes schválené v Akčnom pláne pre rozvoj elektromobility.

Možné prepadnutie 300 miliónov

Na ich financovanie sa pritom môžu po vzore iných členských krajín Európskej únie využiť peniaze z Plánu obnovy a odolnosti SR, z ktorého je ohrozených využitie ďalších 300 mil. eur. Časť z týchto prostriedkov dokáže podľa signatárov výzvy trh efektívne absorbovať pre podporu elektrických osobných, dodávkových aj nákladných vozidiel ako aj výstavbu neverejnej nabíjacej infraštruktúry.

„Správy o možnom prepadnutí 300 mil. eur z plánu obnovy, ktoré boli pôvodne určené na podporu dekarbonizácie priemyslu v košických oceliarňach, nás veľmi znepokojujú,“ vyhlásil riaditeľ Slovenskej asociácie pre elektromobilitu (SEVA) Patrik Križanský.

Cestou, ako zabezpečiť, aby z pridelených peňazí mali automobilový priemysel, životné prostredie aj spotrebitelia osoh, je alokovanie ich časti na dotačnú schému pre nákup elektromobilov a výstavbu neverejnej nabíjacej infraštruktúry.

Snaha vlády je chvályhodná

Zástupcovia automobilového priemyslu a dopravy pritom vítajú a podporujú iniciatívu vlády, ktorá stretnutím koncom januára odštartovala kampaň na podporu rozvoja elektromobility na Slovensku. Jej súčasťou by podľa nich mala byť podpora domácich automobiliek, ale aj motivácia firiem a jednotlivcov, ktorí si majú bezemisné vozidlá kupovať či budovať neverejnú nabíjaciu infraštruktúru.

Takýto dotačný program je podľa nich bez zbytočného zdržania možné financovať priamo z plánu obnovy, nakoľko sú obdobné schémy Európskou komisiou„predschválené“ v zmysle ňou vydaných usmernení a môžeme ich zaviesť rovnako ako tak urobilo Nemecko, Rakúsko, či Česká republika.

„Snaha vlády o podporu automobiliek pri prechode na výrobu elektromobilov je chvályhodná, nesmie sa ale zabúdať ani na konečných užívateľov,“ zdôraznil prezident Zväzu automobilového priemyslu SR Alexander Matušek.

Podpora elektromobility a nabíjacej infraštruktúry

Signatári navrhujú presmerovať podstatnú časť ohrozených zdrojov do podpory elektromobility, konkrétne programu finančnej podpory pri obstaraní nových vozidiel všetkých kategórií.

Táto podpora by mala byť dostupná pre firmy aj fyzické osoby a zahŕňať aj rôzne možnosti pre financovanie vozidiel vrátane využitia leasingu veľmi často využívaného vo firemnom segmente. Ďalšou oblasťou je podpora výstavby neverejnej nabíjacej infraštruktúry, na ktorej je realizovaných až 80 % všetkého nabíjania elektromobilov.

Signatármi výzvy sú Slovenská asociácia pre elektromobilitu (SEVA), Zväz automobilového priemyslu SR, Asociácia priemyselných zväzov a dopravy, Slovensko-nemecká obchodná a priemyselná komora, Francúzsko-slovenská obchodná komora a Slovensko-rakúska obchodná komora.

Do konca februára predstavia ďalšie kroky

Ministerstvo hospodárstva SR v reakcii pre agentúru SITA uviedlo, že sa uvedenou problematikou veľmi aktívne zaoberá. Pripomenulo špeciálne stretnutie na Úrade vlády SR, kde mali zastúpenie aj spoločnosti a združenia venujúce sa elektromobilite, vrátane SEVA.

„Na tomto stretnutí jasne odznelo, že do konca februára vláda predstaví kroky, ako chce konkrétnymi zmenami pomôcť automobilovému priemyslu a špeciálne elektromobilite,“ zdôraznila hovorkyňa rezortu Mária Pavlusík.

Predstavitelia SEVA dokonca podľa nej posielali do pripravovaného materiálu aj svoje podnety. „Vláda svojimi krokmi a z vlastnej iniciatívy jasne potvrdzuje záujem o rozvoj elektromobility na Slovensku, pretože vníma rozmer tejto problematiky. Ak je snaha vlády podporená takýmito výzvami, tak sa potvrdzuje, že rezort hospodárstva ide správnym smerom,“ uzavrela hovorkyňa.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Alexander MatušekPatrik Križanský
Firmy a inštitúcie APZD Asociácia priemyselných zväzov a dopravyEK Európska komisiaEU Európska úniaSEVA Slovenská asociácia pre elektromobilituSlovensko-nemecká obchodná a priemyselná komoraZAP Zväz automobilového priemyslu SR