Nitriansky Jaguar Land Rover zvažuje výrobu batérií, vzniknúť by mohlo vyše 260 pracovných miest

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Jaguar Land Rover, Nitra
Výrobné priestory závodu Jaguar Land Rover v Nitre. Foto: archívne, SITA/Martin Havran
Tento článok pre vás načítala AI.

Nitriansky Jaguar Land Rover uvažuje v rámci potenciálneho rozvoja svojho závodu nad možnosťou vybudovať novú halu na výrobu batériových jednotiek a zároveň rozšíriť halu montáže a finalizácie. Firma o tomto zámere informuje v rámci posudzovania vplyvov na životné prostredie. Zdôrazňuje pritom, že prípadnou zmenou neplánuje prekročiť súčasnú výrobnú kapacitu, ktorá je na úrovni 150-tisíc vozidiel za rok.

Aktuálne sa v automobilke montujú len podvozky pre vozidlá so spaľovacím motorom, plug-in hybrid a mild-hybrid vozidlá, elektromobily, ako ani podvozky pre ne sa vo fabrike nevyrábajú.

„Výrobným programom navrhovaného samostatne stojaceho objektu „Montáže batérií“ bude montáž batériových modulov a veľkých batérií. Jeho účelom je montáž prefabrikovaných batériových článkov do modulov, ktoré budú následne nainštalované do vozidiel. Kapacita výroby bude 150 000 batérií ročne,“ uvádza spoločnosť.

V Jaguar Land Rover Slovakia aktuálne pracuje približne 4 900 interných zamestnancov a asi 2 000 zamestnancov dodávateľov. Avizovaná investícia by mohla priniesť vznik 264 nových pracovných miest. Výšku investície firma neuviedla.

Jaguar Land Rover je v jadre britská spoločnosť, ktorá má v Spojenom kráľovstve dve konštrukčné a inžinierske pracoviská, tri závody na výrobu vozidiel, centrum na výrobu motorov a centrum na montáž batérií. Okrem toho má závody na výrobu vozidiel v Číne, Brazílii, Indii, Rakúsku a na Slovensku, ako aj sedem technologických centier po celom svete. Automobilka je dcérskou spoločnosťou v úplnom vlastníctve Tata Motors Limited, ktorá je súčasťou spoločnosti Tata Sons.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie Jaguar Land Rover v Nitre