Slovenský priemysel vstúpil do nového roka tou správnou nohou, keď priemyselná produkcia medziročne vzrástla o 3,6 %.
Po minulom roku, v ktorom významne ustúpili problémy na strane dodávateľských reťazcov a do istej miery sme čerpali aj z nahromadených zásob práce v podobe nevybavených objednávok, budú podľa analytika Slovenskej sporiteľne Mariána Kočiša v tomto roku prevládať výzvy najmä na strane zahraničného dopytu.
Globálne vplyvy na ekonomiku
Odhady rastu nemeckej ekonomiky, čo je náš najdôležitejší obchodný partner, sa postupne upravujú smerom dole a Európska centrálna banka tiež upravila svoju prognózu pre rast ekonomiky eurozóny z úrovne 0,8 % na 0,6 % v roku 2024.
Japonská Minebea AccessSolutions plánuje v Košiciach rozšíriť výrobu a prijať desiatky zamestnancov
„Globálne vplyvy v podobe nízkeho ekonomického rastu, problémov na strane spotreby a stále zvýšená celková neistota, ktorá súvisí s konfliktmi na Ukrajine, v Gaze, či pnutie okolo Taiwanu, budú v najbližších mesiacoch ovplyvňovať aj výkon nášho priemyslu, preto môže byť vývoj v nasledujúcich mesiacoch rozkolísaný. Karty teda môže zamiešať ekonomický vývoj vo svete,“ uviedol Kočiš.
Pesimistický výhľad priemyslu
Celkovo však ostáva naďalej optimistický a očakáva pokračujúce globálne oživenie, ktoré bude akcelerovať v druhej polovici roka, keď by ekonomiky jednotlivých krajín mohli podporiť aj uvoľnenejšie opatrenia zo strany menovej politiky ECB či FED-u.
Vojna na Ukrajine, ale aj efekty uťahovania menových podmienok na viacerých významných exportných trhoch slovenských priemyselníkov, by mali podľa analytika UniCredit Bank Ľubomíra Koršňáka stále nahlodávať kondíciu viacerých odvetví slovenského priemyslu.
Automobilový priemysel v Európe sa musí reštartovať, aby dokázal konkurovať Tesle a Číne
„Výhľad priemyslu na nadchádzajúce mesiace teda naďalej nie je optimistický,“ skonštatoval Koršňák. Problémy, najmä automobilovému priemyslu, by dočasne mohli podľa neho opäť spôsobovať aj úzke hrdlá, tentoraz v súvislosti s problémami v Suezskom prieplave.
Zahraničný dopyt
„Na druhej strane, počas tohto roka, najmä v jeho druhej polovici, by priemysel mohol konečne ťažiť z pomaly sa zotavujúceho externého dopytu. Jeho rast však bude stále relatívne tlmený, výrazne pod dlhodobým priemerom,“ dodal Koršňák.
Nitriansky Jaguar Land Rover zvažuje výrobu batérií, vzniknúť by mohlo vyše 260 pracovných miest
Z domácich faktorov možno pozitívne hodnotiť podľa Kočiša chystané kroky vlády, ktorá prijala opatrenia pre zefektívnenie procesu pre zamestnávanie pracovníkov z tretích krajín, čo v dohľadnom horizonte pomôže pri zvyšovaní našej priemyselnej konkurencieschopnosti.
„V dlhodobom horizonte potrebujeme podporovať najmä rozvoj znalostí a inovácií, ďalej zvyšovať konkurencieschopnosť a transparentnosť podnikateľského prostredia a efektívne prilákať talentovaných pracovníkov,“ dodal Kočiš.