Priemysel, ako ťažiskové odvetvie slovenskej ekonomiky, evidoval za celý vlaňajšok medziročné zníženie tržieb o 3,4 %. Pokles nastal po dvoch rokoch rastu.
Bol však podľa Štatistického úradu SR nižší ako v roku 2020. Záporné hodnoty v celoročnom súhrne zaznamenalo desať zo šestnástich odvetví priemyslu.
Najvýznamnejší vplyv
Konečný výsledok najvýznamnejšie ovplyvnil pokles tržieb v dodávke elektriny a plynu o 31,2 % a vo výrobe kovov o 9 %. Naopak, výsledok vylepšoval rast tržieb vo výrobe dopravných prostriedkov o 11,4 % a vo výrobe strojov o 4 %.
Druhému objemovo najsilnejšiemu odvetviu, vybraným trhovým službám, vlani tržby medziročne klesli o 7,8 %. Tým sa po mierne pozitívnom roku 2022 vrátili k mínusovým hodnotám z kovidových rokov 2020 a 2021.
Tržby chemického a farmaceutického priemyslu na Slovensku klesli takmer o sedem percent, znížil sa aj počet zamestnancov
Najvýznamnejší vplyv na výsledok mal podľa úradu pokles tržieb v administratívnych a kancelárskych činnostiach o takmer 24 %. Naopak, najdynamickejší rast tržieb o 9 % mali cestovné agentúry a kancelárie.
Negatívny obrat vývoja tržieb
Podniky dopravy a skladovania v minulom roku medziročne vykázali pokles tržieb o 2,1 %, čo bola zmena po predošlých dvoch rokoch rekordných rastov v dvojciferných hodnotách. Na výsledku sa odrazil predovšetkým negatívny obrat vo vývoji tržieb dvoch najsilnejších zložiek, teda v pozemnej doprave a doprave potrubím, ako aj v skladových a pomocných činnostiach, ktoré počas väčšiny mesiacov roka zaostávali za hodnotami z roku 2022
Slovenský priemysel mierne klesol, k stlmeniu výraznejšieho prepadu prispela najmä výroba automobilov
Stavebné podniky zaznamenali vlani medziročne len mierny rast tržieb o 0,3 % a po mínusovom roku 2022 nadviazali na rozkolísaný vývoj v tomto odvetví ekonomiky. Informačné a komunikačné činnosti dosiahli rast 12 % a zopakovali tak dvojciferný rast z predošlého roka. Zásluhu na tom malo podľa úradu hlavne počítačové programovanie so zvýšením tržieb o 16,9 % a telekomunikácie, ktorým tržby medziročne narástli o 11,1 %.