Volkswagen Slovakia pozastavuje na sviatky výrobu v Bratislave i Martine. Počas odstávky prejde takmer 200 technickými úpravami

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Volkswagen
Foto: ilustračné, SITA/AP
Tento článok pre vás načítala AI.

Volkswagen Slovakia pozastavuje od piatka 22. decembra výrobu v bratislavskom aj martinskom závode. Produkcia vozidiel bude stáť v Bratislave kompletne dva týždne.

Od pondelka 8. januára 2024 je plánovaný opätovný štart výroby modelov Volkswagen Passat a Škoda Superb a o týždeň neskôr sa rozbehne výroba SUV vozidiel. V Martine potrvá zimná odstávka výroby jeden týždeň, od 2. januára sa rozbehne na 70 %, o týždeň neskôr bude už v plnej prevádzke.

Nie všetci budú mať voľno

Ako ďalej informovala hovorkyňa fabriky Lucia Kovarovič Makayová, počas plánovanej odstávky bude v Bratislave v pracovných dňoch v nasadení niekoľko stoviek zamestnancov a približne tisícka spolupracovníkov dodávateľských firiem.

„Budú zabezpečovať realizáciu takmer 170 naplánovaných aktivít naprieč celým závodom od výrobných prevádzok po infraštruktúru. Ide o prestavby, úpravy a ďalšie technické práce, ktoré nie je možné uskutočniť počas plnej prevádzky,“ doplnila.

V montážnych halách a karosárňach sú plánované inštalácie nových zariadení, manipulačnej techniky a úpravy výrobných liniek a technológií.

„Bude sa tak diať v súvislosti s aktuálnym štartom sériovej výroby modelov Volkswagen Passat a Škoda Superb, respektíve s ukončením produkcie doterajších modelov, ale napríklad aj z dôvodu príprav na integráciu novej, čisto elektrickej generácie Porsche Cayenne,“ objasnila Makayová. Viaceré aktivity sú naplánované aj v lakovni a vo výrobe podvozkov.

Prebehne aj pravidlená údržba

V rámci celozávodnej odstávky je aktívna aj údržba, ktorá vykonáva pravidelne generálnu údržbu výrobných technológií, robotov či automatizačnej techniky. Rovnako počas každej dlhšej odstávky sa podnik venuje aj sanácii a opravným prácam v rámci infraštruktúry či hygienických a prevádzkových zariadení.

V nasadení zostávajú aj zamestnanci oddelení, ktorých činnosť je nevyhnutná pre prevádzku závodu nezávisle od výroby, napríklad zamestnanci finančného a mzdového oddelenia alebo zásobovania energiami.

Volkswagen Slovakia vyrobil na Slovensku od roku 1991 viac ako 7 miliónov vozidiel. Spoločnosť preinvestovala na Slovensku od svojho vzniku už vyše 5 miliárd eur.

Vyrába automobily Volkswagen Touareg, Audi Q7, Audi Q8, Porsche Cayenne, Porsche Cayenne Coupé, Volkswagen Passat, Škoda Superb a Škoda Karoq. V závode v Martine sa produkujú komponenty pre prevodovky a podvozky.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Lucia Kovarovič Makayová
Firmy a inštitúcie Volkswagen Slovakia