Investícia Volva na východnom Slovensku napreduje, v pláne majú osloviť aj študentov odborných škôl

PRIEMYSEL: Výstavba priemyselného parku Valaliky
Stavebné práce v priemyselnom parku Valaliky. Foto: archívne, SITA/Marek Lukáč.
Tento článok pre vás načítala AI.

Investícia spoločnosti Volvo Cars na východnom Slovensku napreduje. Tento týždeň štátna spoločnosť Valaliky Industrial Park a automobilka podpísali zmluvu o kúpe pozemku. Volvo Cars začalo s preberaním pozemku.

„Počas prvej fázy stavby, ktorá začala tento týždeň, náš lokálny tím začal s prípravou stavebného zázemia, sietí a ďalšej infraštruktúry pre stavebné práce, ktoré začnú koncom novembra,“ uviedla firma pre agentúru SITA.

Prvá fáza náboru ľudí

Automobilka pritom štartuje aj hľadanie svojich prvých zamestnancov.

„Volvo Cars sa chystá začať prvú fázu náboru, ktorá bude zahŕňať nábor vedúcich pozícií a špecialistov v kľúčových oblastiach. Konkrétne pracovné pozície budú oznámené tesne pred začiatkom výberového konania,“ zhrnula spoločnosť.

Okrem toho má v pláne osloviť aj študentov odborných škôl. „Cieľom spolupráce je pripraviť dostupné programy, ktoré budú odrazovým mostíkom k zamestnaniu v závode,“ priblížila firma.

Projekt za viac ako miliardu eur

Automobilka Volvo potvrdila výstavbu nového závodu na východe Slovenska začiatkom júla 2022. Investícia je už vo fáze posudzovania vplyvov na životné prostredie.

Projekt za viac ako jednu miliardu eur smeruje do strategického parku Valaliky pri Košiciach. Začiatok prevádzky odhaduje spoločnosť na posledný štvrťrok roku 2026. Zverejnený zámer hovorí o dvoch fázach investície.

V prvej by mala byť ročná výrobná kapacita 250-tisíc elektrických vozidiel, následná druhá zahŕňa ďalších 250-tisíc vozidiel ročne.

Celková predpokladaná ročná kapacita by tak podľa zámeru mala dosiahnuť 500-tisíc vozidiel. V každej fáze by taktiež malo vzniknúť 4 000 až 5 000 nových pracovných miest.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Volvo Cars