Architektonické trendy v roku 2023 – fasáda z korku, aj plávajúce domy

"Land on Water"
Nové udržateľné riešenie na výstavbu takmer čohokoľvek na vode mast.dk/projects
Tento článok pre vás načítala AI.

Trendy v architektúre sú dynamické a reagujú na súčasné výzvy. Dnešní architekti sa snažia vytvoriť prostredie, ktoré zodpovedá rýchlo sa meniacim potrebám moderného života. Tieto trendy zahŕňajú väčší priestor, lepšie uskladnenie, nízke nájomné, vyššiu odolnosť voči klimatickým zmenám a udržateľnosť.

3D tlač minimalizuje odpad

Väčšina odpadu spojeného s konvenčnou výstavbou vzniká v dôsledku zložitých procesov a náročnej logistiky. Preto sa architekti obracajú k 3D tlači, aby optimalizovali stavebný proces a minimalizovali odpad. 3D tlač otvára dvere k neobmedzeným možnostiam tvarov a štruktúr, čo umožňuje architektom snívať o nových konštrukciách. Navyše, tieto návrhy možno ľahko replikovať po celom svete, čím vzniká nádej na vytvorenie životaschopného, efektívneho a udržateľného prístupu k architektúre.

ZERO House, Austin
ZERO House, Austin dezeen.com

Spolupráca medzi Lake Flato Architects a Icon, mladou firmou zameranou na robotickú 3D tlač, vytvorila dom „House Zero“ v Austine, ktorý zaujme svojím štýlom ranča. Steny tohto domu, tlačené vlnitými vrstvami, obchádzajú tradičné stavebné postupy a predstavujú revolučný posun v architektonickom priemysle.

Korok hlási comeback

Korkové podlahy boli trendové v domácnostiach aj na verejných miestach po celom svete už od 50. rokov 20. storočia. Na začiatku 21. storočia zažívajú svoj comeback. Teraz sa korok, obnoviteľný a biologicky rozložiteľný materiál, hlási o slovo v podobe udržateľných obkladov.

Príkladom je rodinný dom v Českej republike od ateliéru SAD a Ivety Zachariášovej obložený portugalskými korkovými panelmi, ktoré boli vybrané pre svoju odolnosť voči poveternostným vplyvom aj tepelným výhodám.

Atelier_sad_rasovka
Rodinný dom obložený portugalskými korkovými panelmi. ivetazachariasova.cz

Drevo pevnejšie ako oceľ

Drevo sa v stavebníctve nemusí zdať prevratné, ale Timber House, bytový dom z masívneho dreva v Brooklyne od spoločností The Brooklyn Home Company a MESH Architectures, vyvracia predstavu, že mestá sa musia stavať z betónu a ocele. Nosníky pevnejšie ako oceľ a odolnejšie proti ohňu sú premyslene vystavené v šiestich poschodiach, čo dokazuje, že tento materiál šetrný k uhlíku, je na vzostupe.

Moderné plávajúce domy posúvajú hranice architektúry na vode

Od plávajúcich verejných sáun v Seattli po celé plávajúce mestá v Južnej Kórei. Tieto konštrukcie využívajú inovatívne materiály a technológie a rešpektujú udržateľnosť formou zelených striech, či výroby vlastnej energie. Tieto návrhy často zohľadňujú aj nepriaznivé počasie a odolávajú hurikánom a záplavám.

Dánska spoločnosť MAST v spolupráci so spoločnosťami Hubert Rhomberg a FRAGILE predstavila systém „Land on Water,“ ktorý prináša flexibilný dizajn plávajúcich budov. Tieto modulárne jednotky sú navrhnuté z recyklovaného vystuženého plastu a môžu byť ľahko rozmiestňované po celom svete.

Tigin tiny homes
Dvojúrovňové domčeky TIGÍN Tiny Homes na kolesách. dezeen.com

Hoci sú malé, ich význam je veľký

Írska spoločnosť zameraná na cenovo dostupné bývanie, spojila svoje sily s britskou farmou, ktorá pestuje konope. Ich cieľom je rozšíriť prístup k trvalo udržateľnému a cenovo dostupnému bývaniu a vznikla nová možnosť bývania. Vďaka fasáde z vlnitých konopných panelov, korkovej izolácii a podlahe z prírodného kaučuku obklopuje priestor s rozlohou dvadsať metrov štvorcových svojich obyvateľov prírodnými materiálmi. Táto materiálnosť zo zodpovedných zdrojov je zároveň vyjadrením hlavných cieľov tímu – udržateľnosti, cenovej dostupnosti a uvedomelého dizajnu. Domčeky sa navyše dajú postaviť aj ručne, čo ich robí ešte prístupnejšími.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom