Kľúčové výhody modulárnej výstavby

modulárna výstavba
V našich končinách máme s modulárnou výstavbou bohaté skúsenosti gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Dopyt po cenovo dostupnom bývaní, ktoré bude spĺňať ekologické požiadavky, je veľmi aktuálny. Stále sa zvyšuje aj dopyt po riešeniach pre inteligentný a efektívnych spôsoboch výstavby. Jedným z týchto riešení je modulárna výstavba.

Modulárna výstavba je spôsob výstavby, pri ktorom sa jednotlivé objemové diely budovy najprv vyrobia v továrni, a potom sa prepravia na stavenisko, kde sa relatívne rýchlo a jednoducho zmontujú dohromady.

modulárna výstavba
Popularita modulárnej výstavby v západnom svete prudko rastie. gettyimages.com

V našich končinách máme s modulárnou výstavbou bohaté skúsenosti, veď z prefabrikovaných panelov boli postavené rozsiahle sídliská, nachádzajúce sa prakticky v  každom meste na Slovensku. To môže u  ľudí vyvolávať negatívnu odozvu na takýto spôsob výstavby. Technológia modulárnej výstavby však prešla za posledné roky obrovskou zmenou, a v dnešnej dobe je možné použiť ju na výstavbu budov s neporovnateľne vyššou kvalitou, po konštrukčnej aj vizuálnej stránke.

Aký je globálny trend?

Popularita modulárnej výstavby v západnom svete prudko rastie. Napríklad vo Fínsku, kde drsná klíma neumožňuje výstavbu budov počas niekoľkých zimných mesiacov. V Rakúsku modulárna výstavba zase pomáha prekonávať bytovú krízu v podobe veľkého množstva dostupných nájomných bytových domov. V Nemecku je v súčasnosti 20 % budov postavených modulárnou výstavbou, vo Švédsku je to až 84 %. U nás bola modulárna výstavba použitá napríklad pri výstavbe nového terminálu bratislavského letiska, ktorý získal aj ocenenie v súťaži Stavba roka 2011.

Modulárna výstavba so sebou prináša množstvo výhod. Jednotlivé komponenty sú vyrábané na výrobnej linke v továrni, takže samotná výstavba je lacnejšia, rýchlejšia, bezpečnejšia, ekologickejšia a vyžaduje si menej pracovnej sily. Budovy postavené týmto spôsobom sú dokonca aj čiastočne recyklovateľné, keďže po skončení  životnosti budovy sa dajú niektoré komponenty použiť znova. Výstavba je tiež pomerne flexibilná a je možné ju predbežne rozširovať alebo upravovať pri prípadnej zmene funkcie stavby.

Aká je energetická efektívnosť modulárnej výstavby?

Tento spôsob stavania prináša menšie množstvo stavebného odpadu. Radikálne sa znižuje hluk zo stavby, ako aj znečistenie prostredia v okolí staveniska. Jednou z najväčších výhod je nižšia časová náročnosť výstavby. Bežne sa uvádza, že oproti tradičným spôsobom výstavby sa pri modulárnej výstavbe ušetrí 20 až 50 % času. Napríklad v prípade sedempodlažného bytového domu v Kanade bolo vďaka modulárnej výstavbe možné túto stavbu skompletizovať v priebehu desať mesiacov.

modulárna výstavba
Vo Švédsku je až 84 % budov postavených modulárnu výstavbou. gettyimages.com

V neposlednom rade je výhodou modulárnej výstavby aj konečná cena budovy, ktorá môže byť o 10 až 35 % nižšia oproti budovám postaveným klasickými metódami. Pri intenzívnejšom využívaní modulárnej výstavby sa vďaka úsporám z rozsahu môže cena ešte znižovať, keďže jedna továreň dokáže dodávať komponenty pre mnoho stavebných projektov súčasne. Takže  budovy postavené týmto spôsobom majú veľmi dobrú energetickú efektívnosť.

Aká je budúcnosť modulárnej výstavby?

Efektivitu technológie modulárnej výstavby môže zvýšiť aj využívanie digitálnych technológií, napríklad BIMu (Building Information Modeling – Informačný model budovy). Budovu je možné navrhnúť v digitálnom prostredí a následne precízne rozdeliť na jednotlivé komponenty, ktoré treba vyrobiť. Tento proces už dokáže efektívne riadiť aj umelá inteligencia, vrátane objednávky komponentov v objednávkovom prostredí výrobcu, ktoré je tiež stále viac podporované umelou inteligenciou. Vývojom celoeurópskych sietí kolaborujúcich výrobných kapacít bude takýto proces samozrejmosťou a sektor výstavby sa musí tomuto vývoju prispôsobiť.

Napriek mnohým výhodám čelí modulárna výstavba mnohým výzvam, napríklad zníženej variácii jednotlivých komponentov pri hromadnej výrobe alebo legislatívnym prekážkam pre nedostatočné pokrytie legislatívou. S rastúcim využívaním modulárnej výstavby však bude možné tieto výzvy úspešne prekonať a vstúpiť do novej éry modernej, ekologickej a cenovo dostupnej výstavby.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom