Ceny pozemkov v tejto krajine nezastaviteľne stúpajú, najvyšší rast za viac ako 10 rokov

Ceny pozemkov v tejto krajine nezastaviteľne stúpajú, najvyšší rast za viac ako 10 rokov
Zdroj foto: www.gettyimages.com

Podľa údajov zverejnených japonskou vládou sa priemerná cena pozemku zvýšila o 1,6 %, čo je najrýchlejší medziročný rast za viac ako 10 rokov. Môže za to viacero faktorov, vrátane dopytu po nehnuteľnostiach zo strany investorov.

Japonsko zaznamenalo rast cien pozemkov, a to už druhý rok po sebe, pričom tempo zdražovania sa zrýchlilo o 1 % v porovnaní s rokom 2021. Podľa údajov zverejnených japonskou vládou sa priemerná cena zvýšila o 1,6 %, čo je najrýchlejší medziročný rast za viac ako 10 rokov.

Ceny pozemkov nezastaviteľne stúpajú

Rezidenčné pozemky zaznamenali najvyšší medziročný nárast cien v Japonsku od roku 1991, kedy sa zvýšili o 1,4 %.

Ceny komerčných pozemkov stúpajú tiež – výrazný medziročný rast predstavuje o 1,8 %, čo je jeden z najvyšších za niekoľko rokov. Vlani sa ceny týchto pozemkov zvýšili o 0,4 %. Celková priemerná cena pozemkov sa v roku 2022 vyšplhala na 14-ročné maximum. Tento trend znamená, že trh s pozemkami v Japonsku zostáva stále silný a stabilný.

Za stúpajúcimi cenami pozemkov je veľa faktorov

Vysoké ceny japonských pozemkov spôsobuje veľa faktorov, vrátane dopytu po nehnuteľnostiach zo strany investorov, stúpajúceho počtu turistov a nižšej úrovne úrokových sadzieb, ktoré podporujú rast trhu s realitami. Okrem toho sa objavujú názory, že za rastom cien sú aj demografické faktory, ako je napríklad klesajúci počet obyvateľov Japonska, ktorí sa sťahujú z vidieka do miest.

Japonská vláda sa snaží riešiť tento problém tým, že podporuje výstavbu nových nehnuteľností a zavádzanie rôznych politík, ktoré majú zlepšiť prístup k nehnuteľnostiam pre občanov krajiny. Okrem toho vláda zvažuje zvýšenie dane z nehnuteľností pre vlastníkov pozemkov, aby zamedzila špekulatívnemu nakupovaniu a držaniu nehnuteľností.

Týmto opatrením sa však očakáva, že rast cien v Japonsku bude pokračovať aj v budúcnosti. Je to preto, že trh s nehnuteľnosťami v Japonsku zostáva silný a stabilný, a to aj napriek niektorým hospodárskym výkyvom, ktoré krajina zažila v minulosti.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom