Mimovládky vyzvali v liste Holého i vládu na stiahnutie stavebných zákonov, poskytujú priestor pre korupciu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Stavba
Foto: ilustračné, Thinkstock

Desiatky mimovládnych organizácií vyzvali podpredsedu vlády SR Štefana Holého, aby stiahol návrhy zákona o územnom plánovaní a zákona o výstavbe z legislatívneho procesu. List adresovali aj ďalším predstaviteľom vlády.

Podpora od 11-tisíc ľudí

Navrhovaná legislatíva v aktuálnej podobe podľa organizácií narúša princípy demokratickej a občianskej spoločnosti, poskytuje široký priestor pre korupciu a významne zasahuje do nezávislosti samospráv.

Informovala o tom Eva Kováčechová, advokátka spolupracujúca s organizáciou VIA IURIS. Hromadnú pripomienku mimovládnych organizácií k obom navrhovaným zákonom podporilo vyše 11-tisíc ľudí.

Ak prejdú návrhy zákonov, podľa tretieho sektoru sa významne zníži zapojenie dotknutých strán do povoľovacích procesov. O území sa bude rozhodovať predovšetkým podľa developerov a samosprávy budú mať zmenšené možnosti ovplyvniť proces.

„Verejnosť podľa návrhov prakticky nemôže ovplyvniť povoľovacie konanie. Zároveň budú musieť odborné organizácie a orgány štátnej správy, ktorých úlohou je chrániť nejaký záujem v území, konať extrémne rýchlo, čo bude znamenať, že to buď nestihnú, alebo to nebudú stíhať kvalitne,” zdôraznila Eva Kováčechová.

Ďalší nedostatok

Ďalším nedostatkom, ktorý organizácie vytýkajú návrhom zákonov, je zriadenie úradu, ktorý bude koncentrovať moc. Tá vytvára podmienky pre korupciu a odoberá dôležité kompetencie samosprávam, pričom tie majú často najvyššiu kvalifikáciu rozhodovať o svojom území.

Navrhnuté zákony sú nepresné a zmätočné v pojmoch, niektoré dôležité úplne vynechávajú, ako je ochrana životného prostredia. „Takéto zákony nám v praxi prinesú problémy s ochranou životného prostredia,” dodal Jozef Ridzoň ochranársky manažér SOS/Birdlife Slovensko.

Príprava novej legislatívy podľa Marcela Zajaca z MZ Centrum pre filantropiu nerešpektovala zákonné postupy ani legislatívne pravidlá vlády.

Nebola predložená predbežná informácia, nebol schválený legislatívny zámer, nevykonalo sa posudzovanie dopadov novej úpravy, lehota na pripomienkovanie je najkratšia možná, čo znižuje možnosti laickej a odbornej verejnosti zapojiť sa do pripomienkovania.

„Toto rozhodne nie je pozitívna prax pri príprave tak závažných zákonov,” upozornil Marcel Zajac.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Eva KováčechováJozef RidzoňMarcel ZajacŠtefan Hollý
Firmy a inštitúcie SOS Slovenská ornitologická spoločnosť/Birdlife SlovenskoVia IurisVláda SR