Na rozšírenie skládky odpadov môže Trnava získať pozemky od štátu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Trnava
Trnava, zdroj: pixabay.com

Životnosť skládky odpadov je naplánovaná do roku 2026, samospráva chce získať ďalšie pozemky.

Mesto Trnava začína robiť kroky na získanie pozemkov, ktoré v budúcnosti využije na rozšírenie skládky komunálnych odpadov. Mestskí poslanci povolili spracovanie zmeny územného plánu v tejto lokalite, aby tam bolo možné umiestniť odpadové hospodárstvo.

Trnava má po zmene územného plánu podľa primátora Petra Bročku možnosť zadarmo získať pozemky štátu, ktoré sú v správe Slovenského pozemkového fondu.

Mesto chce využiť svoju šancu

„Hlavný cieľ, pre ktorý chceme zmeniť územný plán, je zabezpečiť dostatočnú priestorovú rezervu na akékoľvek riešenie, ktoré by pomohlo zlepšiť odpadové hospodárstvo,“ vysvetlil na stretnutí s novinármi Bročka. Možnosť bezplatného získania plochy s rozlohou 28 hektárov označil za šancu, ktorú by nerád prepásol.

Trnava od roku 1998 využíva vlastnú skládku odpadov na Zavarskej ceste, ktorá však slúži aj pre desiatky okolitých obcí. Jej kapacita sa postupne napĺňa, skládka má naplánovanú živostnosť do roku 2026. Terajší územný plán umožňuje rozšírenie areálu smerom na východ, tam však pozemky patria cirkvi a ich odkúpenie by bolo veľmi komplikované.

Zmena územného plánu a následné získanie pozemkov štátu na rozšírenie skládky neznamená, že sa tam odpad bude len ukladať, do úvahy prichádzajú aj alternatívne spôsoby jeho spracovania.

Pomôcť by mala aj zeleň

Získanie pozemku s rozlohou takmer tridsať hektárov by podľa Bročku umožnilo veľkoryso vysadiť v lokalite izolačnú zeleň. Po utorkovom povolení spracovať zmeny územného plánu bude nasledovať jej spracovanie, prerokovanie a predloženie na schválenie mestskému zastupiteľstvu.

Bročka na tlačovej besede tiež avizoval zvýšenie cien za ukladanie komunálneho odpadu pre iné samosprávy, ktoré využívajú trnavskú skládku.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať