Najlepšie novostavby na svete

World Architecture Festival
Nová kultúrna inštitúcia v starobylom meste Nizwa v Ománe. edition.cnn.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Pútavé stavby patria medzi takmer 250 dokončených projektov zaradených do užšieho výberu v rámci tohtoročného udeľovania cien World Architecture Festival (WAF). Podujatie vyvrcholí v decembri udelením titulu „Svetová stavba roka“.

Budovy sa budú hodnotiť v 18 kategóriách zahŕňajúcich obytnú, komerčnú a kultúrnu architektúru. Víťazi jednotlivých kategórií budú následne súťažiť o prestížnu celkovú cenu, zatiaľ čo ďalšie ceny ocenia to najlepšie v oblasti krajinnej architektúry, navrhovaných budúcich projektov a interiérového dizajnu.

Ceny bude naživo udeľovať 140-členná odborná porota na tohtoročnom festivale WAF, ktorý sa koná koncom novembra v Singapure. Medzi ďalšie významné stavby na užšom zozname patria nedávno otvorený terminál A medzinárodného letiska Newark Liberty, austrálske Múzeum holokaustu v Melbourne a nové národné štadióny v Kambodži a Senegale.

Minulý rok získala hlavnú cenu austrálska kancelárska budova Quay Quarter Tower, ktorá je označovaná za prvý „upcyklovaný“ mrakodrap na svete po tom, čo dánska firma 3XN do novej výškovej budovy zakomponovala viac ako dve tretiny existujúcej stavby zo 70. rokov. Medzi ďalších víťazov posledného ročníka patrí verejná knižnica v Holandsku, aj dánska elektráreň na výrobu energie z odpadu, ktorá slúži ako umelý lyžiarsky a snowboardový svah.

Programový riaditeľ WAF Paul Finch v tlačovom vyhlásení uviedol, že tohtoročný užší výber je vo svete, ktorý zažíva množstvo kríz, pripomienkou toho, že architekti naďalej riešia každodenné aj nezvyčajné výzvy so zručnosťou a predstavivosťou.

A tu je výber nominovaných

World Architecture Festival
Pavilón Angsila Oyster Scaffolding, postavený v thajskej rybárskej dedine, je podľa projektantov Chat Architects plne funkčnou ustricovou farmou a zároveň cieľom ekoturistiky. edition.cnn.com
World Architecture Festival
Jedenásťposchodová veža Panda Tower v čínskom meste Čcheng-tu slúži ako nové sídlo neziskovej organizácie. edition.cnn.com
World Architecture Festival
Mešitu svetla v Dubaji sa dostala do užšieho výberu v kategórii náboženských stavieb za svoju. edition.cnn.com
World Architecture Festival
Dočasný pavilón v austrálskom Melbourne. edition.cnn.com
World Architecture Festival
Nominovaná je aj vodíková stanica v japonskej prefektúre Tokushima. edition.cnn.com
World Architecture Festival
Drevený pavilón Turrell na Maldivách. edition.cnn.com
World Architecture Festival
Zakrivené centrum elektronického športu v čínskom meste Hangzhou. edition.cnn.com
World Architecture Festival
Dočasná bambusová kupola Biroe na Bali. edition.cnn.com

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom