Namiesto oživenia sklamanie, vláda priznala rekordné nevyčerpanie eurofondov na stavebné investície

Výstavba, žeriav, stavebníctvo
Foto: ilustračné, pixabay.com

Verejné zákazky v stavebníctve majú na výkonoch v tomto odvetví podiel približne 40 až 50 %. V roku 2022 vyhlásili na Slovensku 1 720 obstarávaní na stavebné práce, čo bolo v porovnaní s rokom 2021 menej o 5,8 %.

Celková predpokladaná hodnota týchto oznámení predstavovala 3,72 mld. eur a medziročne vzrástla o 51,3 %.

Ako vyplýva z polročnej štúdie analytickej spoločnosti CEEC Research o slovenskom stavebníctve, pre jeho vývoj v tomto roku je dôležitým faktorom, ako investície štátu a ďalších verejných zadávateľov prispejú k objemu prác.

Ďalší rok premárnených príležitostí

Prezident Zväzu stavebných podnikateľov Slovenska (ZSPS) Pavol Kováčik informoval, že ešte začiatkom tohto roka predpokladali, že prinesie oživenie.

V zmysle vládnych prísľubov sme očakávali v tomto roku zvýšené čerpanie európskych štrukturálnych a investičných fondov z končiaceho programovacieho obdobia. Dnes, žiaľ, vidíme, že rok 2023 bude pre stavebníctvo na Slovensku ďalším rokom premárnených príležitostí,“ uviedol šéf profesijnej organizácie zamestnávateľov v stavebnom sektore.

To potvrdzuje aj už vládou priznané rekordné nevyčerpanie v tomto roku končiacich fondov Európskej únie na stavebné investície,“ upozornil Kováčik.

Tretinový pokles nadlimitných zákazok

V prvom štvrťroku 2023 vydali na Slovensku 375 oznámení na stavebné zákazky, čo je medziročne menej o 41,3 %. Počet vyhlásených tendrov na najväčšie, tzv. nadlimitné zákazky na stavebné práce klesol o tretinu. Celkové odhadované náklady na stavebné zákazky sú vo výške 740 mil. eur, oproti tomu istému obdobiu minulého roka sú nižšie o 40,2 %. Z toho pre nadlimitné zákazky klesla ich predpokladaná hodnota o 46,9 %.

Verejní obstarávatelia v úvodnom kvartáli tohto roka zároveň zadali zhotoviteľom 236 stavebných zákaziek, teda o 37,6 % menej než v prvých troch mesiacoch vlani. Nadlimitných zákaziek pridelili o 22,6 % viac. Hodnota zazmluvnených zákaziek v prvom štvrťroku dosiahla 302 mil. eur a medziročne klesla o 47,8 %, pri nadlimitných zákazkách bol ich objem nižší o polovicu.

Niektoré zadávacie konania stále bežia a nie všetky oznámenia o zadaní zákaziek boli dodané, z tohto dôvodu v ďalších mesiacoch môžu byť dáta ešte aktualizované.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Pavol Kováčik
Firmy a inštitúcie CEEC ResearchEU Európska úniaZSPS Zväz stavebných podnikateľov Slovenska