Väčšina budov štátu je vo veľmi zlom stave, alternatívou by mohli byť voľné vhodné komerčné priestory

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
lešenie, rekonštrukcia
Foto: ilustračné, Getty Images
Tento článok pre vás načítala AI.

Štátu chýba systémový prístup k správe a obnove svojich budov. Podľa analýzy Útvaru hodnoty za peniaze (ÚHP) 75 % štátnych budov je vo veľmi zlom technickom stave a potrebujú rekonštrukciu v miliardách eur.

Komerčné priestory

Štát míňa prostriedky neefektívne nielen pri nákupoch či prenájmoch budov, ale aj pri ich správe. Správcovská spoločnosť 365.invest považuje za riešenie tohto problému využitie vhodných voľných komerčných priestorov, čo by zvýšilo efektívnosť využitia budov.

Ústredné orgány štátnej správy sú zodpovedné za správu a údržbu takmer desaťtisíc budov, ktoré majú viac ako šesť miliónov štvorcových metrov.

Využitie vhodných voľných komerčných priestorov, očakáva spomínaná firma, by mohlo byť alternatívou k súčasným štátnym budovám.

Pocovidové ochladenie trhu

Tvrdí, že optimalizácia môže byť financovaná z ušetrených prostriedkov, ale aj z predaja zle využívaných alebo nepotrebných budov. Takto by sa podľa správcovskej spoločnosti nielen zvýšila efektívnosť využitia budov, ale aj získali financie na investície do ich obnovy a modernizácie.

Ako podotkla, tomuto riešeniu nahráva aj celkové pocovidové ochladenie trhu s kanceláriami, čo vytvára priestor na vyjednávanie výhodnejších cien za prenájom voľných nehnuteľností.

„V predcovidovom období, v štvrtom kvartáli 2019, sa miera neobsadenosti kancelárií v Bratislave pohybovala na úrovni 8,73 %,” uviedol manažér realitných transakcií pre 365.invest Tomáš Cár.

Ich neobsadenosť v druhom kvartáli tohto roka podľa údajov realitno-poradenskej spoločnosti CBRE vzrástla na takmer 12 %.

„Súčasná situácia praje nájomcom, ktorí si môžu vyberať z väčšej ponuky dostupných kancelárskych priestorov a môžu viac tlačiť vlastníkov priestorov do nižších cien prenájmov, resp. väčších zliav,” dodal Cár.

Absencia koordinácie

Verejná správa, upozornila správcovská spoločnosť, väčšinou reaguje len na havarijné stavy, čo má za následok postupné zhoršovanie technického stavu budov.

„Energetická a ekonomická neefektívnosť budov, najmä v oblasti systémov vykurovania, chladenia a osvetlenia, sú ďalší významný problém. Nadmerná spotreba energií negatívne ovplyvňuje nielen štátny rozpočet, ale vo významnej miere aj životné prostredie,” tvrdí firma.

Najvyšší kontrolný úrad SR (NKÚ)nedávno poukázal aj na absenciu koordinácie medzi jednotlivými rezortmi pri prenájme a predaji majetku.

Problémom je aj chýbajúca funkčná databáza nehnuteľností vo vlastníctve štátu, ale aj profesionálnej centrálnej obstarávacej agentúry pre verejný sektor.

Správcovská spoločnosť 365.invest je súčasťou skupiny 365.bank, ktorá pôsobí na slovenskom trhu od roku 1995. Fungovať začala ako Prvá penzijná správcovská spoločnosť, súčasné meno má od júla 2021. Ako jediná správcovská spoločnosť umožňuje investovať online bez potreby založenia produktu v materskej banke.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie 365.investCBRE GroupNajvyšší kontrolný úrad SRPrvá penzijná správcovská spoločnosťÚtvar hodnoty za peniaze (ÚHP)