Akreditačná agentúra neprispieva k zvyšovaniu kvality vysokých škôl, myslí si člen výkonnej rady Lovász

Bálint Lovász | Foto: SITA/Branislav Bibel

Slovenská akreditačná agentúra pre vysoké školstvo (SAAVŠ) neprispieva k zvyšovaniu kvality vysokých škôl. Myslí si to člen výkonnej rady SAAVŠ Bálint Lovász, podľa ktorého agentúra zlyháva pri plnení svojich úloh.

Nesnaží sa proaktívne riešiť najvypuklejšie problémy na vysokých školách, ani výraznejšie prispievať k skvalitneniu vysokých škôl.

Agentúra nenaplnila očakávania

„Som presvedčený, že kľúčové zmeny v kvalite vzdelávania by mal zabezpečiť nový systém akreditácie vysokých škôl – založený na európskych štandardoch, zdôrazňujúci zodpovednosť vysokej školy za zabezpečenie kvality jej vzdelávacieho procesu,“ uviedol. Novovzniknutá agentúra sa mala stať lídrom zásadných zmien, prinášať najlepšie príklady z praxe a medzinárodnú expertízu.

Ako však Lovász skonštatoval, napriek veľkým nádejam, ktoré laická i odborná verejnosť vkladala do novej akreditácie, je dnes už jasné, že očakávania nenapĺňa a fungovanie agentúry má znaky nevyužitej príležitosti.

Byrokracie len pribudlo

Člen výkonnej rady SAAVŠ zhodnotil, že nová akreditácia prináša ešte väčšiu byrokraciu ako v minulosti.

„Ešte viac zaťažila už aj tak personálne i finančne poddimenzované vysoké školy, čo demotivuje kvalitných ľudí a umožní tým menej kvalitným schovávať sa za komplikovanú administratívu,“ povedal Lovász. Ako zásadný problém vníma, že nový systém akreditácií vysokých škôl pripravuje úzka skupina ľudí bez výraznejšieho, systematického a obsahového zásahu členov výkonnej rady agentúry, ako aj zástupcov študentov a zamestnávateľov.

Kauzy ani problémy sa neriešia

Ďalší problémom podľa Lovásza je, že agentúra nedokáže efektívne reagovať ani na kauzy a známe vypuklé problémy na vysokých školách, ktoré výrazne kazia meno celému školstvu. Za viac ako rok žiadne z konaní iniciovaných podnetmi nedokázala SAAVŠ úspešne uzavrieť.

„Jedným z dôvodov, prečo sa tak deje, môže byť silné prepojenie členov výkonnej rady na vysoké školy, o ktorých títo ľudia zároveň rozhodujú,“ objasnil.

Situácia je veľmi vážna

Zároveň upozornil na to, že situácia je o to vážnejšia, že v roku 2023 prebehne na všetkých vysokých školách posúdenie ich vnútorných systémov kvality. Výsledkom môže byť získanie možnosti meniť, či vytvárať študijné programy bez predošlej externej akreditácie na najbližších šesť rokov.

„Ak sa nič nezmení, tak môže dôjsť k zakonzervovaniu súčasného nastavenia vysokého školstva na roky dopredu,“ uzavrel Lovász a apeloval na premiéra Eduarda Hegera (OĽaNO), ministra školstva Branislava Gröhlinga (SaS) a na poslancov Národnej rady SR, aby venovali pozornosť potrebným systémovým zmenám v akreditácii vysokých škôl.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Bálint LovászBranislav GröhlingEduard Heger
Firmy a inštitúcie SAAVŠ Slovenská akreditačná agentúra pre vysoké školy