Aliancia Enlight dostala na financovanie vyše 14 miliónov eur, jej členom je aj Univerzita Komenského v Bratislave

Študenti pred budovou Univerzity Komenského v Bratislave. Foto: ilustračné, SITA/Branislav Bibel

Aliancia európskych univerzít Enlight, ktorej členom je aj Univerzita Komenského (UK), získala od Európskej komisie (EK) financovanie na ďalšie štyri roky. UK o tom informovala v tlačovej správe s tým, že to vyplynulo zo zverejnených výsledkov výzvy pre európske univerzity v programe Erasmus+ na rok 2023.

Aliancia Enlight

Aliancia Enlight dostane 14,4 milióna eur, pričom značnú časť chce vyčleniť na iniciatívy členov akademickej obce, s dôrazom na podporu vedeckých pracovníkov. Ako UK doplnila, Enlight je jednou z 30 aliancií, ktoré EK podporila. Rektor UK Marek Števček vyjadril svoju radosť z toho, že EK potvrdila ďalšie fungovanie aliancie a umožnila tak pokračovanie v začatej práci.

„Za ostatné tri roky sme rozbehli viaceré aktivity, či už spoločný študijný program zameraný na manažment s Univerzitou v Bordeaux, pravidelné hybridné kurzy pre študentov, ale aj ďalšie formy spolupráce v oblasti akademického života,“ vysvetlil Števček.

Množstvo kurzov

Prorektor UK pre medzinárodné vzťahy Jozef Tancer uviedol, že v rámci aliancie ponúkajú kurz práce s umelou inteligenciou pre študentov, ktorí neštudujú IT, kurzy vzdelávania založeného na aktuálnych spoločenských výzvach a so spoločnosťou Eset ako aj ostatnými partnerskými univerzitami pripravujú aj kurz venovaný dezinformáciám.

Alianciu Enlight tvorí desať univerzít z rôznych krajín. K existujúcim piatim celospoločenským výzvam, na ktoré sa aliancia doteraz zameriavala, a to zdravie a pohoda, digitálna revolúcia a vplyvy digitalizácie, klimatická zmena, energetika a obehové hospodárstvo, rovnosť pribudne od 1. novembra tohto roku kultúra a tvorivosť.

Ambície aliancie

Ako uviedla UK, ambíciou aliancie je vytvoriť pre študentov a zamestnancov otvorený priestor na učenie, vyučovanie, spoluprácu, tvorbu a inovácie. Mladým ľuďom chce poskytnúť zručnosti, ktoré potrebujú na riešenie zložitých globálnych spoločenských výziev.

„Výber EK potvrdzuje náš záväzok ďalej prehlbovať a zintenzívňovať spoluprácu. Úspech Enlightu závisí od odhodlania jej komunity, študentov, zamestnancov a akademických pracovníkov,“ uzavrel Anders Hagfeldt, rektor Univerzity v Uppsale a predseda správnej rady aliancie.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Anders HagfeldJozef TancerMarek Števček
Firmy a inštitúcie EK Európska komisiaEsetUK Univerzita Komenského v BratislaveUniverzita v Uppsale