Univerzita Komenského sa opäť dostala medzi špičku vysokých škôl v rebríčku The Impact Rankings

Hlavná budova Univerzity Komenského na Šafárikovom námestí v Bratislave. Foto: SITA/Branislav Bibel

Univerzita Komenského (UK) v Bratislave obhájila svoje umiestnenie v rebríčku spoločenskej zodpovednosti vysokých škôl Times Higher Education Impact Rankings 2023. Skončila na zdieľanom 601. až 800. mieste, ako najlepšia zo slovenských vysokých škôl. V tlačovej správe o tom informovala hovorkyňa univerzity Lenka Miller.

Na 77. priečke v rámci sveta

Najlepšie umiestnenie dosiahla UK pri indikátore mier, spravodlivosť a silné inštitúcie, umiestnila sa na 77. priečke v rámci sveta.

Meria sa tu výskum o mieri a spravodlivosti, opatrenia univerzity v tejto oblasti – napríklad riešenie korupcie, spolupráca s vládou a pomer absolventov v oblasti práva a spoločenskej zodpovednosti,“ uvádza sa v tlačovej správe.

Aktuálna edícia rebríčka hodnotila 1 591 univerzít zo 112 štátov a regiónov. „Univerzita Komenského v Bratislave sa umiestnila na 601. – 800. mieste rovnako ako v minulom roku, čím si upevnila svoje postavenie medzi vysokoškolskými inštitúciami v rozrastajúcom sa rebríčku,“ uviedol rektor UK Marek Števček.

Umiestnilo sa aj ďalších päť univerzít

Spomedzi slovenských vysokých škôl dosiahlo umiestnenie v rebríčku celkovo šesť z nich. Na 801. až 1 000. priečke skončila Univerzita Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach, Ekonomická univerzita v Bratislave, Slovenská technická univerzita v Bratislave, Technická univerzita v Košiciach a Žilinská univerzita v Žiline skončili na zdieľanom mieste 1001.+.

Medzi štátmi Vyšehradskej štvorky (V4) sa v rámci indikátora kvality zdravia a života UK umiestnila na siedmom mieste. Skončila za Karlovou univerzitou v Prahe, no v danom indikátore predbehla Masarykovu univerzitu v Brne i Palackého univerzitu v Olomouci.

V indikátore mier, spravodlivosť a silné inštitúcie sa v rámci štátov V4 umiestnila UK na druhom mieste za Karlovou univerzitou.

Indikátory merania

Predmetný rebríček je jediným globálnym rebríčkom, ktorý meria trvalo udržateľné ciele Organizácie Spojených národov (OSN), a to prostredníctvom 17 indikátorov. Ide napríklad o dostupnú a čistú energiu, klimatické aktivity, ale aj rodovú rovnosť. Zaradenie do rebríčka je podmienené vyplnením prinajmenšom štyroch zo 17 oblastí.

Zúčastnené univerzity si môžu zvoliť indikátory, v ktorých chcú byť hodnotené, jediným povinným je indikátor partnerstvá pre dosiahnutie cieľov. Ukazovatele sa členia na tri kategórie – politiky prijaté inštitúciou, aktivity prispievajúce k plneniu cieľov a ukazovatele dosahovania cieľov,“ vysvetľuje tlačová správa.

UK sa dostala v oblasti kvality zdravia a života na 201. až 300. pozíciu, v kvalite vzdelávania obsadila 601. až 800. priečku a 801. až 1 000. miesto v kategórii partnerstvá pre dosahovanie cieľov.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Ekonomická univerzita v BratislaveOrganizácia Spojených národov (OSN)Slovenská technická univerzita v BratislaveTUKE Technická univerzita v KošiciachUK Univerzita Komenského v BratislaveUniverzita Pavla Jozefa Šafárika v KošiciachŽilinská univerzita v Žiline