Čo prinieslo prvých 100 dní v rezorte školstva? Hodnotí minister Tomáš Drucker

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Minister školstva Tomáš Drucker (uprostred) počas návštevy Základnej školy Podzáhradná v Podunajských Biskupiciach pri príležitosti odovzdávania polročného hodnotenia. Bratislava, 31. január 2024. Foto: SITA/Milan Illík.
Tento článok pre vás načítala AI.

Prvých sto dní v rezorte školstva prinieslo zvýšenie prostriedkov na vzdelávanie, výskum a vývoj, ale aj väčší dôraz na dlhodobo zanedbávanú oblasť duševného zdravia detí a mládeže, ktorá sa zaradila medzi priority rezortu.

Ako ďalej informovalo Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže (MŠVVaM) SR, dôraz na stabilizáciu bol reflektovaný i vo vysokom záujme základných škôl o podporu štátu pri zmene obsahu, formy a cieľov vzdelávania.

Vyšší tlak na kvalitu škôl

Ministerstvo pripomenulo i výkonnostné zmluvy s verejnými vysokými školami, ktoré im prinesú viac financií, no zvýšia i tlak na kvalitu.

„Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže SR rozdelilo záväzky z programového vyhlásenia vlády SR do 40 samostatných projektov, ktoré pokrývajú všetky oblasti vzdelávania od ranej starostlivosti až po celoživotné,“ uviedlo ministerstvo. Doplnilo, že projekty cielia na kvalitnejší výskum a vývoj, prácu s mládežou, ale aj podporu duševného zdravia, a to na všetkých stupňoch škôl.

„Žiakom, študentom, učiteľom a vedcom som sľúbil pokoj, pomoc a podporu. Mojou úlohou manažéra nie je vymýšľať každý mesiac bombastické nápady, ale konečne priniesť riešenia a výsledky, o ktorých sa na Slovensku roky iba rozprávalo,“ vyjadril sa minister školstva Tomáš Drucker.

Takmer o pätinu vyšší rozpočet

Rezort tiež pripomína, že rozpočet na rok 2024 je v medziročnom porovnaní temer o pätinu vyšší. Zohľadňuje rastúce výdavky na mzdy, financovanie podporných opatrení, ale aj riešenie nedostatku pedagógov v poniektorých regiónoch.

Kapitola ministerstva školstva spolu s prostriedkami z rozpočtu Európskej únie, eurofondmi aj s peniazmi z Plánu obnovy a odolnosti celkovo disponuje bezmála 4,3 miliardy eur.

„Vďaka vyššiemu záujmu bude od budúceho školského roka v septembri 2024 po novom učiť ďalších minimálne 422 základných škôl. Nový vzdelávací program kladie dôraz na podporu kritického myslenia, digitálnych a mäkkých zručností. Rezort školstva zároveň koncom roka vyriešil problém s nevhodným znením učebnice občianskej náuky pre šiestakov. Vzdelávanie po novom musí podporiť dôraz na bezpečnosť a pohodu žiakov, študentov aj zamestnancov v školách,“ vymenúva ministerstvo školstva.

Podpora pre linky pomoci

Pripomenulo, že na sklonku minulého roka navýšilo i podporu pre linky pomoci a avizovalo, že minister Drucker plánuje verejnosti v dohľadnom čase predstaviť komplexný projekt podpory duševného zdravia.

Vysoké školy si v roku 2024 finančne polepšia o viac ako 122 miliónov eur. Po prvýkrát sú súčasťou financovania výkonnostné zmluvy, ktoré kladú dôraz na kvalitu, výkon, špecializáciu a vyššiu konkurencieschopnosť verejných vysokých škôl,“ uviedol ďalej rezort školstva.

MŠVVaM SR tiež doplnilo, že v budúcom akademickom roku by na lekárke fakulty malo byť prijatých o 150 študentov medcíny naviac.

„Je to prvý krok pri plnení záväzku vlády SR, zabezpečiť objednávku štátu na zvýšenie počtu študentov vo vybraných študijných programoch a odboroch,“ deklarovalo. Ministerstvo tiež zaistilo pre slovenských vedcov bezproblémový prístup k svetovým vedeckým databázam, a to vďaka národnému projektu, z európskych zdrojov.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Tomáš Drucker
Firmy a inštitúcie MŠVVaŠ Ministerstvo školstva vedy výskumu a športu SR