Revolučná atmosféra v učiteľskom kolektíve Základnej školy s materskou školou (ZŠ s MŠ) Hurbanova, z ktorého tri desiatky pedagógov podali výpovede na protest proti vymenovaniu Evy Královancovej za riaditeľku školy, sa preniesla aj na rodičov detí. Viacerí z nich neboli spokojní s výsledkami nedávneho stretnutia s vedením školy, preto na pondelok 27. januára o 17:00 chystajú spoločné stretnutie. To sa uskutoční priamo pred budovou mestského úradu na Vajanského námestí.
Kontrola neodhalila porušenie zákonov
Situácia v najväčšej martinskej škole je neštandardná prakticky od konca zimných prázdnin. Dovedna 34 zamestnancov školy, z nich najväčšiu časť tvoria pedagógovia ZŠ, podalo výpovede, navyše vo štvrtok 16. januára vstúpili do štrajku. Jeho ukončenie podmieňujú odvolaním Evy Královancovej z riaditeľskej funkcie a vyhlásením nového konkurzu. Nespokojných učiteľov rozhorčil postoj ich zástupcov v školskej rade, ktorí pri výberovom konaní nehlasovali tak, ako si väčšina pedagógov želala.
Učitelia ZŠ Hurbanova v Martine štrajkujú, žiadajú splnenie štyroch podmienok
„My sme boli ako deti učení k tomu, že vyhrať má ten najlepší. Nemáme žiaden dôkaz o tom, že sa tak stalo, skôr máme indície, že víťaz sa dostal neprávom na svoju funkciu,“ vyhlásila jedna zo štrajkujúcich učiteliek Lucia Hončová.
Nová riaditeľka, predseda rady školy i zástupcovia mesta svorne tvrdia, že legislatívny rámec decembrového výberového konania bol dodržaný a nik z trinástich členov výberovej komisie nespochybnil právoplatnosť voľby. Snažili sa o tom presvedčiť aj účastníkov pondelkového stretnutia zorganizovaného vedením školy. „Štátna školská inšpekcia pri nedávnej kontrole dospela k záveru, že pri konkurze nedošlo k porušeniu zákonov a nie je možné voľbu riaditeľa spochybniť. Rodičia by mali v prvom rade počúvať relevantné informácie. Nie je nič horšie, keď za takú správu je považovaná správa na facebooku, ktorá nie je nijakým spôsobom overená,“ skonštatovala martinská viceprimátorka Tatiana Červeňová.
Množstvo zamestnancov riaditeľku podporuje
Na stretnutí zaznievali výzvy na odstúpenie Královancovej z funkcie podporované skandovaným potleskom. „Nie som presvedčená o tom, že by som mala odstúpiť z funkcie. Aj preto, že za mnou stojí veľké množstvo zamestnancov a medzi nimi aj učiteľov, ktorí ma podporujú,“ uviedla na margo rodičovských výziev nová riaditeľka školy.
Zajtrajšie plánované stretnutie rodičov pred budovou mestského úradu je riadne ohlásené na radnici a predpokladá sa nielen vysoká účasť, ale aj dohoda o ďalšom postupe, keďže už vo štvrtok 30. januára by malo v Martine rokovať mestské zastupiteľstvo. Viacerí poslanci sa o situáciu aktívne zaujímajú a hľadajú riešenia. „Poslanecký klub Platforma požiadal primátora o zvolanie stretnutia s poslancami. Odznelo na ňom veľmi veľa informácií, ale podstatné je, že o pár dní začne fungovať školská rada v novom doplnenom zložení a bude môcť primátorovi predložiť v súlade so štatútom aj svoje nové návrhy. Veríme, že také, ktoré vyriešia situáciu a konečne sa začne v škole kvalifikovane a hlavne odborne učiť,“ vyhlásil po stretnutí s primátorom poslanec Peter Vons.
Inšpektori Školského inšpekčného centra v Žiline bezprostredne po prvom dni štrajku podrobili kontrole zabezpečenie výchovno-vzdelávacieho procesu vo všetkých triedach. Z vyhodnotenia skúmaných parametrov vyplynulo, že neodborne bolo vyučovaných 17,60 % hodín. V porovnaní s bežným vyučovaním, neovplyvneným štrajkom zamestnancov, bol badateľný pokles v odbornosti vyučovania o takmer trinásť percent.