Komenského univerzita nepreruší vyučovanie pre nedostatok financií, akademická obec však stále trvá na splnení istých podmienok

Hlavná budova Univerzity Komenského na Šafárikovom námestí v Bratislave. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel

Univerzita Komenského (UK) v Bratislave nepreruší svoju činnosť 17. novembra, ale ostáva v protestnej pohotovosti. UK si uvedomuje spoločenskú zodpovednosť a vníma aj zmenu prístupu a komunikácie zo strany Ministra školstva, vedy, výskumu a športu SR. Komunikáciu označuje za konštruktívnu.

Výučba bude pokračovať

Na tom, že univerzita 17. novembra nepreruší výučbu, sa dohodli členovia akademickej obce UK po tom, ako boli čiastočne splnené požiadavky Slovenskej rektorskej konferencie (SRK) z 13. septembra.

Požaduje však, aby kompetentní čo najskôr priniesli udržateľné, systémové a predvídateľné riešenie situácie. UK o tom informovala v tlačovej správe.

Rektor UK bol akademickou obcou poverený, aby aj ďalej rokoval s vládou SR a rezortom školstva s cieľom dosiahnuť splnenie požiadaviek vysokých škôl. Univerzita podotkla, že svojich študentov nechcela postaviť do pozície rukojemníkov.

Podfinancované VŠ

Nedokáže však vylúčiť, že v budúcnosti čiastočne či úplne obmedzí plnohodnotné fungovanie, a to vzhľadom na trend v oblasti financovania vysokých škôl, nedostatočné pokrytie rastúcich nákladov v súvislosti s infláciou i rastúcimi cenami tovarov a služieb.

Na zasadnutí zástupcov akademickej obce sa zúčastnilo vedenie univerzity, dekani a dekanky fakúlt i členovia vedení akademických senátov a ďalších. Študenti i zamestnanci boli o priebehu diskusie informovaní zástupcami fakúlt.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Ministerstvo školstva SRUK Univerzita Komenského v Bratislave