Maturanti môžu aj tento rok žiadať o štipendium za voľbu vysokej školy na Slovensku, registrovať sa dá v dvoch kategóriách

Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Maturanti sa môžu opäť uchádzať o štipendium za to, že zostanú študovať na Slovensku. Za tri roky môžu získať celkovo deväťtisíc eur, na jeden akademický rok je to tritisíc eur. Prostriedky bude vyplácať škola vo výške 300 eur mesačne.

Žiadosti do konca júna

Tento rok by štipendium malo získať 1 550 študentov. Registrovať sa môžu dvoch kategóriách, tisíc miest je určených pre najväčšie talenty medzi slovenskými maturantmi, ďalších 550 miest je pre nadpriemerných študentov zo sociálne znevýhodneného prostredia alebo zo špecifických znevýhodnených skupín.

O štipendium možno žiadať do 30. júna, a to prostredníctvom elektronického formulára. V tlačovej správe o tom informovalo Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu (MŠVVaŠ) SR.

O štipendium sa môže uchádzať študentstvo, ktoré maturitnou skúškou ukončilo stredoškolské štúdium na Slovensku. Zároveň je potrebné, aby sa zapísal na denné bakalárske alebo spojené bakalárske a magisterské štúdium na slovenskej vysokej škole.

Odmena aktívnych študentov

Poradie úspešných štipendistov bude vyplývať z bodov za výsledky dosiahnuté v rozličných kategóriách, napríklad za dosiahnutý percentil vo vybraných maturitných predmetoch, taktiež za výsledky z olympiád a iných súťaží.

Cieľom rezortu je odmeniť aktívych študentov. Pri hodnotení sa bude nahliadať aj na indikátory sociálneho znevýhodnenia.

„Štipendijná schéma je jedným z nástrojov, ktorými sa snažíme motivovať študentov ostať študovať na Slovensku. Vytvárame priestor pre zlepšenie postavenia slovenského vysokého školstva na medzinárodnom poli a zvyšujeme atraktivitu vysokých škôl pre udržanie a lákanie talentov,“ uviedol štátny tajomník MŠVVaŠ SR pre vedu, výskum a vysoké školstvo Michal Fedák.

Viac ako 40-tisíc žiadostí

Z údajov OECD vyplýva, že na zahraničných vysokých školách študuje celkovo temer 31-tisíc slovenských študentov. Ročne ich tam odchádza približne štyritisíc, čo je asi 10 percent všetkých maturantov.

V prvom ročníku ministerstvo evidovalo viac ako štyritisíc žiadostí. Vyše 3 500 bolo v kategórii najväčších talentov spomedzi slovenských maturantov, 519 zas v kategórii nadpriemerných študentov zo sociálne znevýhodneného prostredia prípadne patriacich do špecifických znevýhodnených skupín. Štipendium získalo viac ako 1 200 štipendistov.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie MŠVVaŠ Ministerstvo školstva vedy výskumu a športu SR