Ministerstvo školstva plánuje zmeny v maturitnej skúške, Drucker bude diskutovať so zástupcami študentov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Foto: ilustračné, SITA/Martin Havran.
Tento článok pre vás načítala AI.

Medzi strednodobými prioritami sú v programovom vyhlásení vlády i zmeny v maturitnej skúške. Ako pre agentúru SITA uviedlo Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu (MŠVVaŠ) SR, cieľom je kopírovať moderné trendy vo vzdelávaní i ciele kurikulárnej reformy.

Zvyšovanie kvality absolventov

Zámerom je zvýšenie medzinárodnej porovnateľnosti maturitných skúšok ako jedného z predpokladov zvyšovania kvality absolventov stredných škôl pre uplatnenie na trhu práce, ako aj úspešné pokračovanie a ukončenie vysokoškolského štúdia a udržanie talentov na Slovensku,“ vysvetľuje ministerstvo.

V rámci toho jestvujú úvahy o dvojúrovňovej maturitnej skúške z niektorých predmetov. Rezort školstva zdôraznil, že tieto námety na zmeny v maturitách budú podrobené konzultáciám i odbornej príprave, a to nielen v rámci samotného rezortu, ale bude sa o nich odborne diskutovať i so všetkými zainteresovanými subjektmi.

Žiadne iné rozhodnutie s výnimkou rozpracovania tohto projektu z programového vyhlásenia nepadlo a neexistuje,“ dodalo MŠVVaŠ SR.

Maturitná skúška z matematiky

Študentská rada stredných škôl (ŠRSŠ) uviedla, že zaregistrovali informácie o tom, že MŠVVaŠ SR uvažuje o úprave maturitnej skúšky z matematiky, i o tom, že by bola povinná. Rada ale upozornila na to, že takýto krok by mal byť s ohľadom na rozsah takejto reformy predmetom odborných diskusií, prieskumov i analýz, a to za účasti všetkých dotknutých aktérov.

Študentská rada tiež avizovala veľký stredoškolský prieskum, ktorý by mal byť realizovaný na Slovensku v najbližších týždňoch. V rámci neho chcú otvoriť i otázku povinnej maturity z matematiky. Okrem toho by výsledky prieskumu mohli byť nápomocné ministerstvu k spoznaniu názorov stredoškolského študentstva na rozličné problematiky týkajúce sa stredného školstva.

Názor pedagógov a študentov musí byť jednou z priorít a odrazových mostíkov ministerstva pri tvorbe reforiem vo vzdelávacom a skúšobnom procese. Sme radi, že Ministerstvo školstva nám po našej minulej žiadosti o stretnutie vyhovelo, a že budeme môcť o tejto téme 18. januára diskutovať priamo s ministrom školstva Tomášom Druckerom,“ uviedla ŠRSŠ.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Tomáš Drucker
Firmy a inštitúcie MŠVVaŠ Ministerstvo školstva vedy výskumu a športu SRŠRSŠ Študentská rada stredných škôl