Ministerstvo školstva predstaví opatrenia na minimalizáciu prepadávania, najhoršie dopadol Košický kraj

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Ministerstvo školstva predstaví koncom prázdnin opatrenia na minimalizáciu prepadávania. Foto: SITA/Jozef Jakubčo

Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR predstaví koncom augusta súbor opatrení na minimalizáciu opakovania ročníka. Informoval o tom jeho odbor komunikácie a marketingu. Nemalo by ísť o jednorazové riešenia, ale systémové kroky.

Diskutovať chcú s Ministerstvom vnútra SR, Ministerstvom zdravotníctva SR či Úradom splnomocnenkyne vlády SR pre rómske komunity. Navyše je koncom týždňa naplánované stretnutie aj s riaditeľmi základných škôl a špeciálnymi či sociálnymi pedagógmi. Prvé rokovanie v tejto oblasti iniciovala štátna tajomníčka ministerstva školstva pre národnostné školstvo, inkluzívne a celoživotné vzdelávanie Svetlana Síthová.

O téme diskutovala so štátnou tajomníčkou rezortu práce Soňou Gáborčákovou. Ako podotkla Síthová, opakovanie ročníka sa netýka len samotného vzdelávania, ale aj toho, či má dieťa vhodné sociálne podmienky, ktoré by ho posúvali vpred.

Projekt doučovania žiakov

Jedným z opatrení by mal byť projekt na doučovanie tých žiakov, ktorí to najviac potrebujú. Ministerstvo plánuje posilniť aj podporné profesie v školách. „Podporné tímy v školách musíme posilniť tak, aby sme dokázali pozerať sa na každé jedno dieťa bez rozdielu tak, aby sme vnímali jeho individuálne potreby,“ zdôraznila Síthová.

Dosiaľ bolo na asistentov a inkluzívne tímy vyčlenených 174,5 milióna eur z eurofondov. Ministerstvo dodalo, že prevencia predčasného ukončenia školskej dochádzky sa nachádza aj v Pláne obnovy a odolnosti Slovenska. Spolu s ostatnými oblasťami bolo na ňu vyčlenených 210 miliónov eur.

Ročník opakovalo mnoho žiakov

V školskom roku 2019/2020 si ročník zopakovalo približne 2,5 percenta detí, čo je vyše 10 500 žiakov štátnych, cirkevných aj súkromných škôl. Vyplýva to z dát Centra vedecko-technických informácií SR. Najviac žiakov opakovalo ročník v Košickom kraji, nasledujú deti v Prešovskom kraji, a najmenej ich bolo v Žilinskom kraji.

Podľa údajov ministerstva deti zo sociálne znevýhodneného prostredia majú oproti ostatným žiakom viac ako štvornásobne vyššiu mieru opakovania ročníka, a to 13 percent oproti 3 percentám.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Soňa GaborčákováSvetlana Síthová
Firmy a inštitúcie CVTI SR Centrum vedecko-technických informáciíMPSVR Ministerstvo práce sociálnych vecí a rodiny SRMŠVVaŠ Ministerstvo školstva vedy výskumu a športu SRMV Ministerstvo vnútra SRMZ Ministerstvo zdravotníctva SRÚrad splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity