Ministerstvo školstva spúšťa nový projekt. Príležitosť pre všetkých má pomôcť odstrániť segregáciu vo vzdelaní

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Foto: archívne, SITA/Amnesty International
Tento článok pre vás načítala AI.

Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže SR vyhlásilo novú výzvu pre národný projekt s názvom „Príležitosť pre všetkých“.

Ako v tejto súvislosti rezort informoval, projekt má za cieľ odstrániť segregáciu vo vzdelávaní a priniesť pozitívne zmeny pre deti a žiakov z marginalizovaných rómskych komunít (MRK). Na riešenie tejto problematiky by mal mať rezort k dispozícii 6 902 780 eur.

Podpora vzniku plne inkluzívnych škôl

„Projekt sa zameriava na pilotné overenie inovatívnych riešení, ktoré majú zabrániť segregácii vo vzdelávaní, ako je definovaná v školskom zákone. Kľúčovou súčasťou projektu je príprava a realizácia lokálnych desegregačných iniciatív, ktoré budú slúžiť ako základ pre vytvorenie systémového a udržateľného procesu desegregácie,“ uviedlo ministerstvo. Tento proces má podľa rezortu podporiť vznik plne inkluzívnych škôl, kde budú mať všetci žiaci rovnaké šance na úspech.

Projekt podpory rovného prístupu ku kvalitnému a inkluzívnemu vzdelávaniu pre všetkých, najmä pre znevýhodnené skupiny, zahŕňa podporu úspešného ukončenia vzdelávania na všetkých úrovniach, od raného detstva až po terciárne vzdelávanie a vzdelávanie dospelých. Súčasťou je podľa ministerstva školstva aj uľahčenie vzdelávacej mobility a zlepšenie prístupnosti pre osoby so zdravotným postihnutím.

Reakcia na žalobu Európskej komisie proti Slovenskej republike

„Projekt tiež reaguje na žalobu Európskej komisie proti Slovenskej republike na Súdnom dvore Európskej únie, ako aj na viaceré rozsudky Najvyššieho súdu SR týkajúce sa segregácie rómskych detí. Rovnako je odpoveďou na záväzky z Plánu obnovy a odolnosti,“ vysvetlil rezort.

Riešenia príčin segregácie v rôznych lokalitách budú podľa ministerstva školstva prispôsobené podľa miestnych potrieb a podmienok, pričom kľúčovým prvkom bude participatívny prístup, zapájanie komunít a miestnych aktérov do procesu.

„Tento projekt predstavuje významný krok smerom k rovnosti vo vzdelávaní a inklúzii pre všetkých žiakov na Slovensku,“ doplnilo ministerstvo školstva s tým, že verí, že tieto pilotné iniciatívy prispejú k lepšej budúcnosti detí a spoločnosti ako celku.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie Európska komisia (EK)Ministerstvo školstva výskumu vývoja a mládeže SRNS Najvyšší súd SRSúdny dvor Európskej únie