NIVaM bude mať nové vedenie. Drucker odvolal Pavlova, organizáciu dočasne povedie poradca ministra Hrinko

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Tento článok pre vás načítala AI.

Minister školstva Tomáš Drucker (Hlas-SD) odvolal generálneho riaditeľa Národného inštitútu vzdelávania a mládeže (NIVaM) Ivana Pavlova. Priamo riadenú organizáciu dočasne, kým nebude vymenovaný nový riaditeľ, povedie poverený poradca ministra Ján Hrinko.

Ten by mal po odčlenení športu z rezortu pôsobiť ako tretí štátny tajomník. Ako uviedlo Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu (MŠVVaŠ) SR, dôvodom Pavlovovho odvolania bola nefungujúca spolupráca zo strany NIVaM.

Vlastná metodická príručka

„Nie som typ manažéra, ktorého prvou myšlienkou po príchode do rezortu sú personálne výmeny,“ zdôraznil šéf rezortu školstva. S vedením inštitútu Drucker od svojho nástupu neraz riešil zlepšenie komunikácie a zefektívnenie spolupráce, ktoré sú potrebné pre úspešnosť zmien v rezorte.

Minister pripomenul, že prisľúbil i zmenu kultúry vo vedeckom a vzdelávacom prostredí.

„Tak, aby žiaci a študenti, učitelia, vedci a ďalší pracovníci cítili od štátu skutočnú podporu. Na tejto zmene sa musí podieľať každá jedna priamo riadená organizácia,“ uviedol Drucker. Ministerstvo uviedlo, že chabá spolupráca NIVaM vyvrcholila tým, že inštitút vydal a distribuoval vlastnú metodickú príručku desegregácie vo vzdelávaní.

„Vedenie NIVaM-u pritom bolo informované, že ministerstvo dokončuje a zverejní metodiku, ktorá sa má stať praktickou pomôckou pre odstraňovanie segregácie vo vzdelávaní na Slovensku,“ približuje MŠVVaŠ SR. Vydanie príručky ministerstva súvisí s napĺňaním Plánu obnovy a odolnosti a školám by mala príručka poslúžiť pri príprave desegregačných plánov, a tiež projektov desegregácie financovaných z peňazí Európskej únie.

Problém segregácie

Drucker považuje za absurdné, aby na školy prišli z rezortu školstva dve rôzne metodické príručky.

„Navyše bez toho, aby NIVaM o tomto zámere informoval nadriadené ministerstvo. Presne takýto typ chaosu je jedným zo zdrojov dlhodobej nedôvery medzi štátom a školami, ktorú chcem riešiť,“ vyjadril sa minister. Podotkol však, že odvolanie Pavlova nie je kritikou obsahu samotnej príručky NIVaM, na ktorej sa podieľala nezisková organizácia EduRoma.

„Naopak, problém segregácie vo vzdelávaní rómskych detí je taký rozsiahly, že si vyžaduje zapojenie každej jednej organizácie, ktorá je ochotná pomôcť,“ dodáva minister. Podľa Druckera ale tieto snahy nemôžu naraziť na chaos v základných nástrojoch štátu.

„Našou úlohou je školám pomôcť, nie ich odrádzať tým, že jedna rezortná organizácia si bude robiť, čo sa jej zachce,“ uzavrel minister.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ivan PavlovJán HrinkoTomáš Drucker
Firmy a inštitúcie eduRomaHlas-SDMŠVVaŠ Ministerstvo školstva vedy výskumu a športu SRNárodný inštitút vzdelávania a mládeže (NIVaM)