Poddimenzovaný rozpočet zabrzdí rozvoj vysokých škôl, ohrozí množstvo pracovných miest a zníži kvalitu slovenského vzdelávania

Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Rada vysokých škôl SR navrhuje, aby sa výučba na vysokých školách neprerušila 17. novembra 2022. Školy by podľa nej ale mali zotrvať v protestnej pohotovosti.

Hrozí kolaps škôl

Uvedené kroky navrhuje v kontexte zložitej spoločenskej situácie. Vyplýva to z uznesenia Rady vysokých škôl SR. Rada tiež naďalej podporuje požiadavky Slovenskej rektorskej konferencie (SRK), ktoré deklarovala vo svojom vyhlásení „Zabráňme kolapsu vysokých škôl na Slovensku“.

Návrh rozpočtu verejnej správy na roky 2023-2025 podľa Rady neumožní rozvoj vysokých škôl a ohrozená bude aj ich bežná prevádzka, rovnako ako ich poslanie vo vzdelávaní a výskume.

Nárast nákladov na prevádzku

Upozornila tiež na to, že rast výdavkov vysokých škol súvisiaci s infláciou, nie je primerane reflektovaný. Oceňujú však prísľub riešenia financií na energie.

Rada vysokých škôl SR tiež pozitívne hodnotí úsilie o dialóg i riešenie finančnej situácie vysokých škôl zo strany súčasného šéfa rezortu školstva.

Upozornila, že vysoké školy za posledné roky zredukovali počty zamestnancov a ďalšie znižovanie ich počtu by ohrozilo realizovanie akreditovaných študijných programov a zabezpečovanie systémov kvality na vysokých školách.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie RVŠ Rada vysokých škôl SRSRK Slovenská rektorská konferencia