Porovnanie výsledkov medzinárodného testovanie PISA 2022 je podľa ministra školstva Tomáša Druckera (Hlas-SD) je pre Slovensko nelichotivé, slovenskí žiaci sa zhoršili vo všetkých troch sledovaných oblastiach.
Ide o čitateľskú, matematickú a prírodovednú gramotnosť. Drucker to uviedol na tlačovej besede venovanej téme výsledkov testovania slovenských 15-ročných žiakov, v medzinárodnej štúdii OECD PISA 2022.
Podľa Druckera bolo zaznamenané zhoršenie vo všetkých štátoch OECD, čo pripisuje na vrub i pandémii koronavírusu. Výsledky testovania 15-ročných slovenských žiakov v oblasti čitateľskej gramotnosti označil minister Drucker za tragické.
Nemajú ani len základné čitateľské zručnosti
Uviedol, že v rámci tejto oblasti sa viac ako 30 percent testovaných slovenských žiakov nachádza v rizikovej skupine, to znamená, že nemajú ani len základné čitateľské zrunočnosti. Doplnil, že je to výrazné zhoršenie oproti predošlému testovaniu PISA. Za tento problém si podľa Druckera môže Slovensko samo, a nik iný.
Nový projekt podporí duševné zdravie detí a mládeže, nevyhnuté je podľa ministra Druckera zamerať sa na prevenciu
„Je to naša národná tragédia,“ skonštatoval minister. Za dôvod označil zanedbávanie financovania školstva, zároveň ale vyzdvihol načatú kurikulárnu reformu.
Apeloval tiež na politickú verejnosť, aby nezahlcovali verejnú diskusiu o vzdelávaní zástupnými, prípadne nepodstatnými témami, ako sú kultúrno-etické vojny či sexuálne výchovy. Zároveň uviedol, že na pláne sú viaceré projekty, ktoré prechádzajú všetkými úrovňami školstva.
Vedúca oddelenia hodnotenia a monitorovania vzdelávania NIVAM Ivana Pichaničová doplnila, že na testovaní sa zúčastnilo vyše 5 800 žiakov vo veku 15 rokov z 292 škôl.
Išlo o základné školy, študentstvo stredných odborných učilíšť i gymnázií, ako štvorročných, tak aj osemročných. Zdôraznila tiež, že v matematickej gramotnosti zaznamenalo Slovensko ešte väčší prepad ako v prípade čitateľskej gramotnosti, a to o 22 bodov.
Najväčší prepad spomedzi všetkých testovaných štátov
Poznamenala, že zrejme ide o najväčší prepad spomedzi všetkých testovaných štátov. V oblasti prírodovednej gramotnosti slovenské žiactvo skôr stagnovalo.
Dôležitá je v školách výchova, tvrdí Drucker a súčasťou by mohlo byť aj vzdelávanie v oblasti domáceho násilia a prevencie
Nepriaznivý výsledok podľa Pichaničovej vyplýva z toho, že na Slovensku sa zväčšuje skupina žiakov, ktorí sa nachádzajú v rizikovej skupine, a ktorí teda nenapĺňajú ani základné očakávania, ktoré testovanie PISA má v oblasti čitateľskej a matematickej gramotnosti.
Zároveň sa zmenšuje počet slovenských žiakov v kategórii najlepších. Slovensko podľa nej dosiahlo výsledky porovnateľné s výsledkami Malty či Srbska, v oblasti čitateľskej gramotnosti čitateľskej gramotnosti sú na tom slovenskí žiaci podobne ako v Spojených štátoch amerických alebo Izraeli.
Žiaci zo znevýhodneného prostredia majú omnoho menšie šance
Česká republika podľa Pichaničovej dlhodobo dosahuje lepšie výsledky, a dodala, že ani teraz nezaznamenali v jednotlivých oblastiach také výrazné poklesy ako Slovensko.
Pichaničová podotkla, že so žiakmi robili i dotazníky. Vyplynulo z nich, že keď vyučujúci, ktorí žiactvo vedú k rozmýšľaniu nad postupmi, nie len mechanicky učia, vedú deti k hľadaniu riešení a nie jednoduchých riešení, tak žiaci majú lepšie výsledky.
Stredoškoláci predložili ministrovi Druckerovi Návrh reformy na zvýšenie popularity stredných odborných škôl
„Toto je, povedala by som, cesta, ktorou by sme sa mali uberať v rozvíjaní tej gramotnosti, či už matematickej, alebo čitateľskej,“ myslí si Pichaničová.
Pri zverejnení výsledkov testovania tiež bolo na Slovensko poukázané ako na štát, kde má socio-ekonomické zázemie žiaka najväčší vplyv na výsledky. To znamená, že žiaci zo znevýhodneného prostredia majú omnoho menšie šance na kariérne posuny. Pichaničová to označila za alarmujúce a v tomto smere vníma veľký priestor na zlepšenie.