Prezidentka Čaputová podpísala novelu o pedagógoch, do vzdelávania žiakov sa budú môcť zapojiť odborníci

Prezidentka Zuzana Čaputová prichádza na tlačový brífing po prijatí ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského v Prezidentskom paláci. Bratislava, 2. február 2023. Foto: SITA/Diana Černáková.

Prezidentka Zuzana Čaputová podpísala novelu zákona o pedagogických zamestnancoch a odborných zamestnancoch, ktorú do Národnej rady SR predložili poslanci hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnostiKarol Kučera, Lucia Drábiková a Peter Pollák. Novelu schválil parlament 29. marca.

Zaraďovanie pedagogických zamestnancov

Upraví sa tak zaraďovanie pedagogických zamestnancov a odborných zamestnancov do vyšších kariérových stupňov pre odborníkov z rôznych oblastí súvisiacich s výchovou a vzdelaním v základných školách, stredných školách, špeciálnych školách a základných umeleckých školách.

Kvantitatívnym kritériom pre zaradenie úspešného odborníka, umelca alebo športovca do kariérového stupňa pedagogický zamestnanec s prvou atestáciou alebo odborný zamestnanec s prvou atestáciou bude tak ako doteraz najmenej trojročné úspešné pôsobenie v oblasti športovej činnosti alebo trénerskej činnosti, ak ide o učiteľa prvého stupňa základnej školy.

Odborníci na školách

Navrhovatelia tvrdia, že dôvodom predloženia novely bola aj potreba podpory vstupu širšieho okruhu významných odborníkov do vzdelávania v školách a školských zariadeniach.

Taktiež sa bude vyžadovať najmenej trojročné úspešné pôsobenie v umeleckej činnosti súvisiacej s obsahom vyučovacieho predmetu, ak ide o učiteľa prvého stupňa základnej školy, učiteľa predmetov hudobná výchova, výtvarná výchova či umenie a kultúra alebo učiteľa základnej umeleckej školy.

Okruh pedagógov

Schválenou novelou zákona sa ďalej rozšíril okruh pedagogických zamestnancov, ktorí môžu byť na základe predchádzajúceho úspešného najmenej päťročného pôsobenia v inej oblasti, než je školstvo, zaradení do kariérového stupňa pedagogický zamestnanec s druhou atestáciou alebo odborný zamestnanec s druhou atestáciou.

Ide o športovcov, trénerov, umelcov a iných odborníkov. Kvantitatívnym kritériom pre zaradenie úspešného odborníka, umelca alebo športovca do kariérového stupňa pedagogický zamestnanec s druhou atestáciou alebo odborný zamestnanec s druhou atestáciou bude tak, ako doteraz najmenej päťročné pôsobenie v oblasti športovej alebo trénerskej činnosti, ak ide o učiteľa prvého stupňa základnej školy či učiteľa predmetu telesná a športová výchova.

Päťročné úspešné pôsobenie sa bude vyžadovať aj v oblasti umeleckej činnosti súvisiacej s obsahom vyučovacieho predmetu, ak ide o učiteľa prvého stupňa základnej školy či učiteľa základnej umeleckej školy.

Kariérový stupeň

Novelou sa ďalej rozšíri doterajšia kompetencia priameho zaradenia pedagogického zamestnanca do kariérového stupňa pedagogický zamestnanec s prvou atestáciou i druhou atestáciou.

Kvantitatívnym kritériom pre zaradenie odborníka, umelca či športovca do kariérového stupňa pedagogický zamestnanec s prvou atestáciou bude sedemročné úspešné pôsobenie v oblasti športovej alebo trénerskej činnosti v prípade učiteľa prvého stupňa základnej školy, učiteľa telesnej či športovej výchovy alebo školského trénera.

Sedemročné úspešné pôsobenie sa v takomto prípade bude vyžadovať aj v oblasti umeleckej činnosti súvisiacej s obsahom vyučovacieho predmetu, ak ide o učiteľa prvého stupňa základnej školy.

Návrh zákona prispieva k naplneniu záväzku Programového vyhlásenia vlády, ktorým je skvalitňovanie výchovy a vzdelávania v školách a školských zariadeniach tým, že predstavuje priamu motiváciu pre zapojenie sa do výchovy a vzdelávania žiakov ďalších odborníkov z oblasti športu, významných umelcov či iných odborníkov,“ uviedli v návrhu predkladatelia. Právna úprava začne platiť od 1. septembra 2023.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Karol KučeraLucia DrábikováPeter PollákZuzana Čaputová
Firmy a inštitúcie OĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnostiÚstavnoprávny výbor NRSR