Prezidentka SR Zuzana Čaputová v stredu vymenovala 27 nových profesorov a profesoriek. V príhovore im pripomenula, že sú elitou akademickej obce a majú teda významný vplyv na formovanie akademického prostredia, ale aj vzdelanostnej úrovne celej spoločnosti. Informoval o tom hovorca prezidentky SR Martin Strižinec.
Vzdelaná spoločnosť lepšie odolá krízam
Hlava štátu novovymenovaným profesorom a profesorkám najprv poblahoželala, no pripomenula im aj záväznosť ich nového statusu a očakávania, ktoré s ním prichádzajú. Prezidentka poznamenala, že síce žijeme v dobe veľkých objavov a pokroku, no zároveň čelíme aj naliehavým civilizačným hrozbám.
Prezidentka podpísala novelu vysokoškolského zákona, zmenia sa právomoci akademickej samosprávy
Podľa nej ich môžeme prestáť len vďaka vhodnej vzdelanostnej úrovni a odbornej kvalifikácii, pretože krízam dokáže lepšie odolávať vzdelaná spoločnosť, ktorá je imúnnejšia voči dezinformáciám a je schopná robiť racionálne sa rozhodovať. Čaputová ďalej zdôraznila práve formatívny vplyv novovymenovaných profesorov a profesoriek – vplyv na akademickú sféru i spoločnosť.
Na vysokoškolákov majú veľký vplyv
Zdôraznila taktiež, že profesori i profesorky majú významný vplyv pri formovaní mladej generácie vysokoškolákov.
„Očakávam, že vysoké školy a univerzity budú aj vďaka vám centrami excelentnosti, ale aj osvietenosti, kritického myslenia, racionality, kultivovanej diskusie, tolerancie a slušnosti. Slovensko to potrebuje viac, než kedykoľvek doteraz. Slovensko tiež potrebuje, aby ho vzdelaní a kvalifikovaní ľudia neopúšťali. Potrebuje pozitívne príklady a istotu, že predmetom ocenenia – materiálneho i spoločenského – je talent a poctivá práca,“ vyjadrila sa. Dodala, že bez ohľadu na to, ako sme okolnosťami nútení meniť naše priority, vzdelanie vždy musí byť medzi nimi.
Čaputová vymenovala 33 nových vysokoškolských profesorov, Slovensko a školstvo prechádzajú podľa prezidentky veľkou skúškou
„Ak máme tento cieľ dosiahnuť, musíme zabezpečiť, aby čo najviac nadaných a talentovaných mladých ľudí získalo to najlepšie vzdelanie na Slovensku. Aj keď si ho prípadne doplnia v zahraničí, mali by sa do rodnej krajiny vrátiť a pracovať tu pre jej rozvoj,“ povedala ďalej v príhovore prezidentka. Poznamenala však, že tento cieľ sa zatiaľ nedarí napĺňať.
Novými profesormi sú Peter Adamišin v odbore manažment, Tomáš Bakalár v odbore získavanie a spracovanie zemských zdrojov, Mariana Brozmanová v odbore normálna a patologická fyziológia, Peter Drotár v odbore informatika, Ľuboslav Dulina v odbore priemyselné inžinierstvo, Juraj Gazda v odbore informatika, Anton Horváth v odbore biochémia, Stanislav Jacko v odbore banská geológia a geologický prieskum, Róbert Jajcay v odbore matematika, Branislav Kolarovszki v odbore chirurgia aj Emil Kršák v odbore aplikovaná informatika.
Medzi novovymenovanými profesormi sú aj Zdenko Machala v odbore fyzika, Katarína Mikušová v odbore biochémia, Radovan Nosek v odbore energetické stroje a zariadenia, Renáta Panocová v odbore neslovanské jazyky a literatúry, Eva Petrovová v odbore veterinárna morfológia a fyziológia, Martin Pipíška v odbore environmentálne inžinierstvo, Daniel Slivka v odbore religionistika, Jakub Soviar v odbore manažment, Maximilián Strémy v odbore automatizácia, Peter Šajda v odbore systematická filozofia a Slávka Tomaščíková v odbore neslovanské jazyky a literatúry.
Titul profesor už prináleží aj Dušanovi Trančíkovi v odbore filmové umenie a multimédiá, Petrovi Urbanovi v odbore ochrana a využívanie krajiny, Vladimírovi Varsikovi v odbore klasická archeológia, Jánovi Ochodnickému v odbore výzbroj a technika ozbrojených síl a Viole Tamášovej v odbore odborová didaktika.