Raši zrušením výzvy poškodil desaťtisíce detí a viacnásobne klame, reaguje Remišová na ministrove tvrdenia

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Predsedníčka strany Za ľudí Veronika Remišová. Foto: archívne, SITA/Diana Černáková
Tento článok pre vás načítala AI.

Minister investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Richard Raši (Hlas-SD) poškodil desaťtisíce detí na Slovensku tým, že zrušil výzvu, v rámci ktorej mohli samosprávy žiadať peniaze aj na rekonštrukciu telocviční. Tvrdí to bývalá šéfka rezortu Veronika Remišová (Za ľudí), ktorá týmito slovami reagovala na stredajšiu Rašiho tlačovú besedu.

Ministrove tvrdenie, že výzva bola osobným rozhodnutím Remišovej, označila za klamstvo. „Výzva bola vyhlásená dva mesiace potom, ako som už nebola vo funkcii ministerky a vyhlasovala ju úradnícka vláda,“ povedala.

Podpora telocviční

Zároveň však zdôraznila, že podporu telocviční osobne vyrokovala s Bruselom. Podotkla, že školy mohli žiadať o eurofondy na telocvične po prvýkrát v histórii a boli za túto príležitosť vďačné. „Vyzývam ministra Rašiho, aby neškodil deťom na Slovensku a okamžite vyhlásil výzvu naspäť,“ povedala.

Ďalším Rašiho klamstvom podľa jej slov je, že na príprave výzvy sa nepodieľali samosprávy. Tie môžu teraz hodiť projekty do koša a peniaze vyhodili zbytočne, domnieva sa Remišová.

Bývalá ministerka investícií nepokladá za problém ani to, že v rámci výzvy prišli žiadosti na oveľa vyšší objem financií, ako bol nakontrahovaný. Podľa nej ide o dôkaz, že výzva nebola prebyrokratizovaná, bola nastavená dobre a bol o ňu záujem.

Nadkontrahovanie je jedno z opatrení, ktoré nám odporúča Európska komisia. Keď vypadnú projekty, je ich čím okamžite nahradiť,“ hovorí.

Remišová odmieta tvrdenia Rašiho

Zároveň poukázala na to, že je unikátom v celej Európskej únii, aby ministerstvo obvolávalo samosprávy s tým, aby sa do výzvy nehlásili. Odmieta Rašiho tvrdenia, že výzva nebola adresná. Podľa nej mal Raši zrejme na mysli takú adresnosť, akú razil Smer-SD celé roky, že peniaze tiekli iba spriazneným ľuďom v regiónoch.

V Smere a Hlase sú zvyknutí na to, že peniaze dávajú len svojim a po straníckych linkách. Peniaze sa dávali napríklad na cestu k vile miestneho papaláša a toto bol regionálny rozvoj,“ povedala Remišová.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Richard RašiVeronika Remišová
Firmy a inštitúcie Hlas - sociálna demokraciaZa ľudí