Rodičia školákov zo sociálne slabšieho prostredia dostali od úradov práce takmer 450-tisíc eur

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.
Tento článok pre vás načítala AI.

Rodičom viac ako 27-tisíc školákov a škôlkarov v nepriaznivej sociálnej situácii poslali úrady práce v septembri takmer 450-tisíc eur.

Medziročné porovnanie

Dotáciu na školské potreby dostávajú zriaďovatelia škôl v dvoch častiach, vždy v septembri a vo februári pre deti posledného ročníka materskej školy a deti zo základných škôl.

„Verím, že aj týmto spôsobom dokážeme pomôcť rodinám žiakov, ktorí sa ocitli v nepriaznivej sociálnej situácii. Začiatok školského roka býva neraz spojený s vyšším náporom na rodinný rozpočet, práve preto je dôležité podať pomocnú ruku tým, ktorí to najviac potrebujú,“ povedal generálny riaditeľ a generálny tajomník služobného úradu Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny Karol Zimmer.

V medziročnom porovnaní došlo k poklesu oprávnených detí o približne 2,5-tisíc a celková vyplatená suma poklesla o viac ako 41-tisíc eur. Ukazuje sa, že počet detí, ktoré majú nárok na dotáciu na školské potreby, klesá.

Nevyhnutné školské potreby

Kým v septembri 2013 ju úrady práce vyplatili na 81 837 detí, o tri roky neskôr – v septembri 2016 – išlo už len o 62 751 poberateľov.

„Tento rok v septembri úrady vyplatili dotáciu na úhradu školských potrieb na 27 059 detí,“ uviedol Rastislav Bednárik z Inštitútu pre výskum práce a rodiny.

Štát podporuje dotáciou na školské potreby rodiny, ktoré sú poberateľmi pomoci v hmotnej núdzi, ako aj rodiny s príjmom najviac vo výške životného minima.

Cieľom je pomôcť im zabezpečiť prostredníctvom školy nevyhnutné školské potreby, najmä zošity, písacie potreby, učebnice a podobne.

„Som veľmi rád, že táto forma pomoci ako dotácia sa dostáva k tým, ktorí ju najviac potrebujú. Sám som ešte ako poslanec parlamentu prišiel s nápadom zaviesť jednorazový príspevok na školské potreby pre všetkých prvákov základných škôl. Veľmi ma preto teší, že aj tento príspevok vo výške 110 eur dnes funguje a rovnako pomáha rodičom zvládnuť septembrový nápor na peňaženku,“ uviedol minister práce, sociálnych vecí a rodiny Erik Tomáš.

Zvýšený prídavok na dieťa

Jednorazový zvýšený prídavok na dieťa o 110 eur vyplácajú úrady práce v súvislosti s nástupom do prvého ročníka základnej školy v októbri. Presné údaje o počte tohtoročných takto vyplatených prídavkov budú zverejnené v novembri. Vlani takto štát podporil rodičov viac ako 58-tisíc prvákov.

Pozitívny vývoj naďalej pretrváva v oblasti pomoci v hmotnej núdzi. V septembri 2023 poberalo dávku v hmotnej núdzi 63 844 osôb, čo je o 141 ľudí menej ako v auguste 2023.

Regionálne rozdiely

Štatistika za uplynulý mesiac potvrdila v oblasti pomoci v hmotnej núdzi stále pretrvávajúce regionálne rozdiely, pričom najviac poberateľov je dlhodobo v Košickom, Prešovskom a Banskobystrickom kraji.

V septembri 2023 sa podiel osôb odkázaných na pomoc v hmotnej núdzi a spoločne posudzovaných osôb v týchto troch krajoch pohyboval nad hranicou štyroch percent, v ostatných krajoch bol tento podiel nižší ako dve percentá.

„Tieto regionálne rozdiely sa síce zmierňujú, pomoc v hmotnej núdzi je však naďalej najvýraznejšia na východe a juhu Slovenska,“ skonštatoval Bednárik.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Erik Tomáš
Firmy a inštitúcie Inštitút pre výskum práce a rodiny (IVPR)ÚPSVaR Ústredie práce sociálnych vecí a rodiny