SaS je ochotná zahlasovať za novelu školského zákona, ak Heger dojedná s Horeckým garanciu zmien

Zľava: Dočasne poverený predseda vlády SR Eduard Heger a exminister školstva, vedy, výskumu a športu SR Branislav Gröhling. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel

Strana Sloboda a Solidarita (SaS) je ochotná zahlasovať v prvom čítaní za novelu školského zákona, ak poverený premiér Eduard Heger (Demokrati) dojedná s povereným ministrom školstva Jánom Horeckým garanciu zmien. Ide o splnenie náležitostí z Plánu obnovy.

Podmienky liberálov

1. Riaditeľ školy nemôže odmietnuť vytvoriť dieťaťu podporu vychádzajúcu z jeho špeciálno-pedagogických potrieb. Sme jasne proti segregácii, ktorá má byť v zákone aj definovaná.
2. Učiteľ a ostatní odborní zamestnanci nemôžu diagnostikovať deti, a už vôbec nie bez súhlasu rodičov.
3. Do zákona sa musia k podporným opatreniam doplniť opatrenia pre všetky deti bez rozdielu na podporu duševného zdravia, tzn. zaradiť aj starostlivosť o duševné zdravie,
“ menuje podpredseda strany SaS a bývalý minister školstva Branislav Gröhling.

Strana v tlačovej správe apeluje na Hegera, aby urobil všetko pre to, aby zákon prešiel.

Ohrozenie prostriedkov z Plánu obnovy

SaS uviedla, že v prípade školského zákona je na rade Heger. Na prijatie legislatívy sú naviazané prostriedky z Plánu obnovy. Gröhling podotkol, že na problémy so súčasnou podobou zákona opakovane upozorňovali. Dodal, že prijatie zákona v aktuálnej podobe by ohrozilo prostriedky z Plánu obnovy.

Poverenému premiérovi by malo záležať na pláne obnovy a minister Horecký mal rokovať už dávno. Dva zákony, jeden o krajinskom zriadení a druhý o konkurze, ktoré napĺňajú záväzky z plánu obnovy, strana SaS zodpovedne podporila. Eduard Heger sa však prekvapene pýtal, že nerozumie, prečo nehlasovali poslanci OĽaNO s Igorom Matovičom. Teraz sa pýta rovnako prekvapene,“ vraví Gröhling.

Predseda SaS Richard Sulík dodal, že „Eduard Heger si spolu s Jánom Horeckým až tesne pred hlasovaním o školskom zákone uvedomili, že sú v menšinovej vláde.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Branislav GröhlingEduard HegerIgor MatovičJán HoreckýRichard Sulík