Deti nám priberajú a trpia cukrovkou, školský výbor presadzuje viac hodín telesnej výchovy na školách

Foto: ilustračné, ttps://www.gettyimages.com

Výbor Národnej rady SR pre vzdelávanie, vedu, mládež a šport vyzval ministra školstva, vedy, výskumu a športu SR Branislava Gröhlinga (SaS) k prinavráteniu tretej hodiny telesnej výchovy na základné a stredné školy.

Podpora pohybu na školách

Členovia výboru o tom informoval na piatkovom tlačovom brífingu pred parlamentom spolu so splnomocnencom vlády SR pre mládež a šport Karolom Kučerom.

Ide o uznesenie, ktoré prijali na mimoriadnom stretnutí výboru. Ministrovi výbor odporúča prinavrátiť danú hodinu cez fixáciu disponibilnej hodiny. Splnomocnenec podotkol, že školy majú dve hodiny telesnej výchovy od roku 2008.

Kučera poukázal na štatistiky, z ktorých vyplýva, že pre 30 percent detí predstavuje hodina telesnej výchovy jediný pohyb.

Obezitu u detí narastá

„Motorický vývin klesá a, naopak, obezita a cukrovka stúpajú. Žijeme dobu elektroniky, tabletov, smartfónov a sedavého spôsobu života,“ zhodnotil a dodal, že na zdraví detí aj dospelých sa podpísali dva roky pandémie.

Preto považuje tému prinavrátenia tretej hodiny telesnej výchovy za viac ako aktuálnu. Zdôraznil, že aj odborníci sa zasadzujú za to, aby sa na školy čo najskôr prinavrátila tretia hodina telesnej a športovej hodiny a aj za zavedenie ďalších dvoch hodín na pohybové aktivity.

Splnomocnenec má aj stanoviská Ministerstva zdravotníctva SR, Ministerstva obrany SR a Ministerstva vnútra SR.

Agentúra SITA požiadala Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR o reakciu.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Branislav GröhlingKarol Kučera
Firmy a inštitúcie MO Ministerstvo obrany SRMŠVVaŠ Ministerstvo školstva vedy výskumu a športu SRMV Ministerstvo vnútra SRMZ SR Ministerstvo zdravotníctva SR