Slovenská komora učiteľov (SKU) apeluje na nového ministra školstva, aby preveril financovanie inštitúcií v rezorte. Podľa komory je potrebné, aby sa viac finančných prostriedkov dostávalo do škôl a školských zariadení, ktoré považujú za podfinancované.
„Teraz sme svedkami toho, že školy na hanbu sveta súťažia o základné vybavenie a mnohé výzvy sa tak zrealizujú na malej vzorke škôl, pričom by sa financie prostredníctvom vyšších normatívov mali dostávať spravodlivo na všetky školy,“ uviedla SKU v tlačovej správe.
Nedostatok prostriedkov
Učitelia tiež vyzvali, aby boli nominácie úradníkov v rezorte a jeho inštitúciách výsledkom odbornej a transparentnej súťaže. Komora pripomenula, že dlhodobo pravidelne upozorňuje na problematiku nedostatku prostriedkov v regionálnom školstve i nízky podiel hrubého domáceho produktu, ktorý putuje do školstva.
Zahraniční študenti sa na Slovenských univerzitách necítia bezpečne, je to alarmujúci signál
„To má za následok neustály pokles atraktivity učiteľského povolania, s platmi učiteľov dlhodobo pod priemerom krajín OECD, pretrvávajúci modernizačný dlh v školách a nízku kvalitu vzdelávania a prípravy učiteľov. V kontexte akútneho nedostatku financií v školstve je preto paradoxné, že na niektorých priamo riadených organizáciách ministerstva školstva dochádza k mrhaniu verejných prostriedkov a vysoko nadštandardnému mzdovému ohodnoteniu vybraných úradníkov, pri súčasnej nedostatočnej kvalite výstupov,“ tvrdí komora.
Inštitút nespĺňa svoj účel
V tomto smere kritizuje činnosť Národného inštitútu vzdelávania a mládeže (NIVaM), ktorý podľa nej viaceré svoje úlohy nenapĺňa v dostatočnej kvalite.
Fico má za sebou prvú návštevu na ministerstve školstva. Treba sa vrátiť k zdravému rozumu, tvrdí (video)
Komora je toho názoru, že hoci Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu (MŠVVaŠ) SR zdôvodňovalo vznik NIVaM-u zlepšením adresnosti a dostupnosti pomoci pre učiteľov, skvalitňovaním ponuky vzdelávania či efektívnejším využívaním financií na vzdelávanie, podľa SKU sa to nenaplnilo.
Učitelia tiež poukazujú na to, že napriek tomu sú vedúci zamestnanci NIVaM-u nadštandardne ohodnotení a ich odmeny sa podľa komory pohybujú v tisícoch eur.
Priemerné platy
„Cez infozákon sa nám podarilo zistiť, že priemerný plat malej skupiny vedúcich zamestnancov za posledných 12 mesiacov je zhruba 5000 eur, čo je dokonca viac ako plat ministra školstva či štátnych tajomníkov. Podobné priamo riadené organizácie ŠIOV a inšpekcia majú v priemere o tisíc eur nižšie platy, dokonca riaditelia týchto inštitúcií zarábajú až o 1 500 menej ako niektorí vedúci v NIVaMe. Len na odmeny vedúcich zamestnancov NIVaMu sa za rok minulo asi 370-tisíc eur,“ uvádza SKU.
Poukazuje na to, že pedagógovia, od ktorých je závislý úspech reforiem, zarábajú v porovnaní s inými vysokoškolskými profesiami menej. „Riaditeľ NIVaM so stovkami zamestnancov stíha ešte v pondelky učiť a poberať plat aj na Pedagogickej fakulte UMB v Banskej Bystrici. Bývalá štátna tajomníčka po odchode z ministerstva získala miesto na NIVaMe s okamžitou lukratívnou odmenou v tisícoch eur,“ tvrdí ďalej komora.
Dodáva, že ministerstvo im dosiaľ neposkytlo informácie o platoch svojich vedúcich zamestnancov napriek výzvam i prísľubu o dodržaní infozákona.
- agentúra SITA požiada NIVaM aj MŠVVaŠ SR o stanovisko.