Úrad priemyselného vlastníctva SR (ÚPV SR) vidí priestor na rast počtu vynálezov od univerzít. Vysokým školám chce poskytnúť súčinnosť a podporu. Informovala o tom Jana Záchenská z ÚPV SR, ktorý si v utorok (8. februára) pozval na svoju pôdu rektorov ôsmich slovenských univerzít.
Zmena akademického prostredia
Tie si za posledných päť rokov prihlásili k ochrane patenty alebo úžitkové vzory. Záchenská priblížila, že pracovné stretnutie prinieslo podnety pre zmeny v podpore akademického prostredia vo vzťahu k inovačným výskumným aktivitám.
V kontexte pripravovanej Národnej stratégie duševného vlastníctva plánuje ÚPV SR aktívne formovať politiku podpory vlastníkov priemyselných práv od motivácie cez registráciu až po systém podpory do praxe.
Európska komisia a Rada Európy hľadajú pre svoj projekt INSCHOOL expertov na inkluzívne vzdelávanie
„Cieľom stretnutia bolo nadviazať intenzívnejšiu spoluprácu v oblasti ochrany vynálezov, ponúknuť odbornú pomoc zo strany úradu, identifikovať možnosti podpory rastu počtu vynálezov a spoločne zlepšiť postavenie Slovenska v medzinárodných rebríčkoch. Slovensko musíme posunúť ešte viac vpred aj v ochrane vynálezov a duševného vlastníctva,“ povedal predseda ÚPV SR Matúš Medvec.
Ochrana priemyselných práv
Úrad považuje slovenské akademické prostredie v synergii s aktívnym priemyselným prostredím za kľúčové pre rozvoj ekonomického potenciálu a hospodárskeho rastu krajiny.
Zo svojej pozície štátneho orgánu chce intenzívnejšie komunikovať o potrebách univerzít ako prihlasovateľov práv, a tým zlepšovať služby a maximalizovať možnú podporu pre registráciu a ochranu priemyselných práv.
Slovensko je pre Spojené arabské emiráty perspektívnou krajinou, najmä z hľadiska vysokých škôl
Podľa štatistík bolo v roku 2020 podaných 221 patentových prihlášok, z ktorých jedna tretina pochádzala práve zo slovenského univerzitného prostredia. Záchenská poukázala na to, že za posledné tri roky sa lídrom v podaní patentových prihlášok medzi univerzitami stala Technická univerzita v Košiciach, ktorej bolo od roku 2019 udelených 54 patentov.
Medzi ďalších významných prihlasovateľov a autorov vynálezov patria Slovenská technická univerzita v Bratislave, Žilinská univerzita v Žiline a Slovenská poľnohospodárska univerzita v Nitre.