Slovenské univerzity majú veľký potenciál prinášať patenty či vynálezy, treba im ale poskytnúť väčšiu podporu

Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Úrad priemyselného vlastníctva SR (ÚPV SR) vidí priestor na rast počtu vynálezov od univerzít. Vysokým školám chce poskytnúť súčinnosť a podporu. Informovala o tom Jana Záchenská z ÚPV SR, ktorý si v utorok (8. februára) pozval na svoju pôdu rektorov ôsmich slovenských univerzít.

Zmena akademického prostredia

Tie si za posledných päť rokov prihlásili k ochrane patenty alebo úžitkové vzory. Záchenská priblížila, že pracovné stretnutie prinieslo podnety pre zmeny v podpore akademického prostredia vo vzťahu k inovačným výskumným aktivitám.

V kontexte pripravovanej Národnej stratégie duševného vlastníctva plánuje ÚPV SR aktívne formovať politiku podpory vlastníkov priemyselných práv od motivácie cez registráciu až po systém podpory do praxe.

„Cieľom stretnutia bolo nadviazať intenzívnejšiu spoluprácu v oblasti ochrany vynálezov, ponúknuť odbornú pomoc zo strany úradu, identifikovať možnosti podpory rastu počtu vynálezov a spoločne zlepšiť postavenie Slovenska v medzinárodných rebríčkoch. Slovensko musíme posunúť ešte viac vpred aj v ochrane vynálezov a duševného vlastníctva,“ povedal predseda ÚPV SR Matúš Medvec.

Ochrana priemyselných práv

Úrad považuje slovenské akademické prostredie v synergii s aktívnym priemyselným prostredím za kľúčové pre rozvoj ekonomického potenciálu a hospodárskeho rastu krajiny.

Zo svojej pozície štátneho orgánu chce intenzívnejšie komunikovať o potrebách univerzít ako prihlasovateľov práv, a tým zlepšovať služby a maximalizovať možnú podporu pre registráciu a ochranu priemyselných práv.

Podľa štatistík bolo v roku 2020 podaných 221 patentových prihlášok, z ktorých jedna tretina pochádzala práve zo slovenského univerzitného prostredia. Záchenská poukázala na to, že za posledné tri roky sa lídrom v podaní patentových prihlášok medzi univerzitami stala Technická univerzita v Košiciach, ktorej bolo od roku 2019 udelených 54 patentov.

Medzi ďalších významných prihlasovateľov a autorov vynálezov patria Slovenská technická univerzita v Bratislave, Žilinská univerzita v Žiline a Slovenská poľnohospodárska univerzita v Nitre.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jana ZáchenskáMatúš Medvec
Firmy a inštitúcie Slovenská technická univerzita v BratislaveSPU Slovenská poľnohospodárska univerzitaTechnická univerzita KošiceÚrad priemyselného vlastníctva SRŽilinská univerzita v Žiline