Slovensko chce so Spojenými arabskými emirátmi spolupracovať vo vesmírnom výskume, vypracujú memorandum

Foto: ilustračné, Getty images

Slovensko a Spojené arabské emiráty (SAE) sa dohodli na vypracovaní memoranda o spolupráci, ktoré otvorí dvere slovenským výskumníkom a podnikateľom.

Vyplynulo to z viacerých bilaterálnych rokovaní štátneho tajomníka Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR (MŠVVaŠ SR) Ľudovíta Paulisa (SaS) s ministerkou pre pokročilé technológie SAE Sarah bint Yousef Al Amiri a generálnym riaditeľom Vesmírnej agentúry SAE.

Informoval o tom odbor komunikácie a marketingu MŠVVaŠ SR v tlačovej správe. Podľa Paulisa bolo stretnutie s ministerkou vrcholom jeho návštevy na Expo 2020 v Dubaji.

Spolupráca vo vesmírnom výskume

Nadviazali na ňom na predošlé rokovania na nižších úrovniach s vesmírnou agentúrou v Dubaji a s vesmírnym centrom v SAE, z ktorých vyplývajú aj konkrétne zmluvy a spolupráce.

Ministerstvo konštatovalo, že záujem SAE o nadviazanie spolupráce v oblasti vesmírneho výskumu je dôležité pre rozvoj slovenského vedeckého a priemyselného potenciálu, a to najmä v súvislosti s ambíciou Slovenska o asociované členstvo v Európskej vesmírnej agentúre a o rozvoj segmentu aerospace.

Paulis vníma, že obe krajiny spája viacero prienikov, ktoré otvárajú dvere spolupráci. „Viackrát sa tam stretli konkrétne subjekty a konkrétne firmy v oblasti vysielania satelitov alebo spracovania obrazu zo satelitov zo Slovenska a zo Spojených arabských emirátov a myslím si, že ak už nie sú podpísané nejaké zmluvy, tak majú k tomu veľmi blízko,“ priblížil.

Pripravujú aj misiu na Mars

Počas návštevy Expo 2020 v Dubaji delegácia rezortu školstva navštívila aj Vesmírne centrum Mohammeda bin Rashida, v ktorom sa nachádza riadiace centrum a vývojové laboratóriá a okrem iného pripravuje aj misiu SAE na Mars.

„Mohammed bin Rashid Space Center vzniklo pomerne nedávno, čiže Spojené arabské emiráty nie sú v oblasti vesmírneho výskumu časovo až tak ďaleko pred nami. Samozrejme, tie zdroje, ktoré majú k dispozícií, sú neporovnateľné s tým, čo má k dispozícii Slovenská republika, ale osvetlili nám tú cestu, ktorou sa pravdepodobne budeme musieť vybrať aj my, pokiaľ chceme priniesť potenciál k nám,“ uzavrel.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ľudovít PaulisSarah bint Yousef Al Amiri
Firmy a inštitúcie MŠVVaŠ Ministerstvo školstva vedy výskumu a športu SRVesmírna agentúra SAE