Slovensko.Digital vyzýva Bútoru na opravu chýb v projektoch, náklady na IT vybavenie škôl dosiahnu vyše 400 miliónov eur

Minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Daniel Bútora. Foto: archívne, SITA/Diana Černáková

Občianske združenie Slovensko.Digital vyzýva ministra školstva Daniela Bútoru na zastavenie príprav a opravu chýb v projektoch Digitálne vybavenie škôl a Digitálna infraštruktúra škôl.

Celkové náklady na oba projekty majú dosiahnuť 442 miliónov eur. V hodnotení Slovensko.Digital získali spolu päť červených vlajok a zaradili sa tak medzi najhoršie hodnotené štátne IT projekty.

Zlý stav vybavenia škôl IT technikou

Cieľom projektov je zlepšiť zlý stav vybavenia škôl IT technikou a infraštruktúrou. Sú však navrhnuté výlučne na plošné, uniformné vybavenie škôl technickými zariadeniami podľa vopred zvolených požiadaviek.

Podľa občianskeho združenia taktiež absentuje popis reálnych cieľov v oblasti vzdelávania. Merateľné ukazovatele sú výpovedné iba voči úspechu pri dodaní týchto zariadení do škôl.

Rovnaké vybavenie všetkých škôl znemožňuje zohľadniť ich individuálne potreby tak v kvantite, ako aj v parametroch dodávaných zariadení. Tento prístup je podľa Slovensko.Digital v rozpore s odporúčaniami v Programe informatizácie školstva.

Prepojenie s inými projektami

Ako povedal Ľubor Illek zo Slovensko.Digital, v projektoch chýba prepojenie s inými projektami a vidia tam aj disproporčné zameranie financovania nákupu zariadení najmä voči podpore učiteľov. Reálne monitorovanie cieľov v oblasti vzdelávania ani nie je plánované.

Pre vybavenie škôl technikou ani neboli reálne zvažované alternatívy a pre infraštruktúru zvolená forma centrálne riadeného nákupného systému je slabo odôvodnená oproti použitiu poukážok, ktoré školy môžu použiť podľa vlastných potrieb. To všetko je spojené s mimoriadne vysokými nákladmi, kde najmä nie je jasné, z akých zdrojov bude hradených 250 miliónov eur potrebných na udržateľnosť výsledkov projektu,” hodnotí Illek.

Sieťová infraštruktúra

Cez projekt Digitálna infraštruktúra škôl za viac ako 100 miliónov eur chce ministerstvo vybudovať sieťovú infraštuktúru, teda káble či rozvádzače pre všetky základné a stredné školy. V projekte nie sú podľa združenia uvedené konkrétne merateľné ukazovatele, ako budú školy tieto zariadenia využívať.

Občianske združenie vidí riziko, že nakúpená infraštruktúra bude v realite pri výuke iba veľmi slabo využívaná. Projektu chýbajú aj rozpracované alternatívy a nie je ani jasné, na základe čoho boli stanovené konkrétne požiadavky na nakupované zariadenia.

V hodnotení nedopadol lepšie ani projekt Digitálne vybavenie škôl spolu za viac ako 330 miliónov eur za 10 rokov. V projekte sa majú centrálne nakúpiť a distribuovať IT zariadenia a príslušenstvo, teda tablety, notebooky, headsety a podobne.

Slovensko.Digital upozorňuje, že v ministerstvo školstva nerozčlenilo školy podľa ich reálnych potrieb na kvalitu, výkonnosť a parametre dodávaných zariadení. V niektorých prípadoch vyzerajú požiadavky ako zbytočne vysoké vzhľadom na reálne potreby škôl.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Daniel BútoraĽubor Illek