Slovensko podporí vedcov ohrozených konfliktom na Ukrajine, úrad vlády odštartoval výzvu vo výške 15 miliónov eur

Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Úrad vlády SR chce prostredníctvom Plánu obnovy a odolnosti podporiť najlepších výskumníkov a vedcov, ktorí sú ohrození konfliktom na Ukrajine. V rámci pomoci preto odštartoval výzvu pre univerzity a výskumné inštitúcie vo výške 15 miliónov eur.

O finančnú podporu sa môže hlásiť univerzita alebo výskumná inštitúcia, ktorá v nadväznosti na situáciu na Ukrajine prijala alebo prijme výskumného pracovníka. Informovala o tom Katarína Gažíková z komunikačného oddelenie Úradu vlády SR v tlačovej správe.

Výzva je otvorená do konca roka

Okrem vedcov z Ukrajiny môže ísť aj o výskumníkov z Ruska, Bieloruska a Moldavska, ak sú ohrození vojenským konfliktom. Financie sú dostupné pre študentov doktorandského štúdia, postdoktorandov, výskumných pracovníkov a vedúcich výskumných pracovníkov vrátane vysokoškolských učiteľov.

Počet žiadostí výskumnej inštitúcie je neobmedzený. Výzva je otvorená od jej vyhlásenia do vyčerpania prostriedkov, najneskôr však do 31. decembra tohto roka. Príspevok pokryje náklady na mzdy, príspevok na výskum a nepriame výdavky, ktoré vznikajú prijímacej inštitúcii. Finančná podpora bude vyplácaná po dobu 36 mesiacov. Pre doktorandských študentov je to 48 mesiacov.

Obohatenie vedeckého prostredia

„Táto výzva je určená pre kvalitných ľudí zo zahraničia, ktorí majú potenciál obohatiť slovenské vedecké prostredie. Nejde o humanitárnu pomoc, keďže špičkových výskumníkov na Slovensku potrebujeme, ale ako krajina máme dlhodobo problém s lákaním talentu a internacionalizáciou vedy, výskumu a vzdelávania. Vedci a vedkyne postihnuté konfliktom na Ukrajine aj vďaka tejto výzve získajú pracovnú istotu na niekoľko rokov,” uviedla generálna riaditeľka Sekcie výskumu vývoja a inovácií na Úrade vlády Michaela Kršková.

„Veríme, že v rámci výzvy sa nám podarí podporiť príchod až 150 výskumníkov a výskumníčok. V rámci otvorenejších a kvalitnejších vysokých škôl je práve takáto pomoc veľmi dôležitou súčasťou nášho snaženia. Ide pritom o prvú z výziev z Plánu obnovy a odolnosti v oblasti výskumu a inovácií,” uzavrel štátny tajomník ministerstva školstva Ľudovít Paulis.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ľudovít Paulis
Firmy a inštitúcie MŠVVaŠ Ministerstvo školstva vedy výskumu a športu SR