Učitelia kritizujú povinnú tretiu hodinu telesnej výchovy, prezidentka adresovali výzvu

Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Slovenská komora učiteľov (SKÚ) kritizuje povinnú tretiu hodinu telesnej výchovy. Novela školského zákona podľa SKÚ spôsobí spoločenské a hospodárske škody, vnáša chaos do legislatívy a porušuje legislatívne pravidlá vlády. SKÚ to uvádza na svojej webstránke.

V súčasnosti považuje Komora zavádzanie tretej hodiny telesnej týždenne za nezmysel a je toho názoru, že je to zlá správa pre školstvo, najmä v kontexte nízkej atraktivity učiteľského povolania, problematiky duševného zdravia učiteľov i vyčerpanosti škôl. Počet hodín vyhradených na určitý predmet by podľa nej nemal určovať zákon, ale Štátny vzdelávací program.

Výčiny poslancov v parlamente

Komora apeluje na prezidentku Zuzanu Čaputovú, aby novelu zákona vetovala a spolu s úradníckou vládou a ministrom školstva zastavili výčiny poslancov v parlamente.

Komora odporučila zákonodarcom, aby sa namiesto škodlivej legislatívy bez odbornej diskusie viac venovali športu, keďže podľa dôvodovej správy k zákonu zlepšuje pamäť a priestorovú orientáciu, vďaka čomu by sa podľa SKÚ mohli lepšie orientovať napríklad v Legislatívnych pravidlách vlády SR, pravidlách zapájania verejnosti do tvorby verejných politík či v analýze EÚ rámca.

Rovnako zástupcom v parlamente odporučili i zopakovanie matematiky. Podľa výpočtov Komory prinajmenšom polovica škôl nebude vedieť po novom zmestiť svojich žiakov do telocvične, pričom nebrali do úvahy ani delenie hodín pre chlapcov a dievčatá.

Málo času na zavedenie zmien

SKÚ argumentuje i tým, že riaditelia škôl budú mať málo času na zavedenie zmien. Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu s Národným inštitútom vzdelávania mládeže najprv budú musieť upraviť Štátny vzdelávací program a následne i rámcový učebný plán.

Deti tak prídu o hodinu z iného predmetu. Školy tiež budú musieť zmeniť školské vzdelávacie programy, k čom budú musieť zasadnúť rady škôl tvorené tisíckami pedagógov, rodičov i poslancov.

Bude nevyhnutné následne prerobiť úväzky učiteľov a pri priemere 12 tried na školu a delení skupín nájsť nového učiteľa telesnej výchovy na 24 hodinový plný úväzok,“ obáva sa SKÚ a predvída i prepúšťanie učiteľov, ktorých predmety sa telesnou výchovou nahradia.

„Lebo štát určuje štandardný týždenný počet hodín v triede, hoci teoreticky by škola mohla navýšiť tento počet, ale na vlastné náklady, hoci štát navýšenie školám nezaplatí,“ vysvetľuje. Zmeny bude musieť riaditeľ prediskutovať aj s odbormi či zástupcami zamestnancov.

Povinné tri hodiny telesnej výchovy

Od septembra tohto roka budú mať žiaci základných škôl povinné minimálne tri hodiny telesnej výchovy týždenne a stredoškoláci dve, vyplýva z novely školského zákonu schválenej parlamentom. Výnimku majú základné školy, ktoré majú menej ako päť tried, keďže pri nich je zvýšený predpoklad, že nemajú telocvičňu.

Právna úprava umožňuje školám vyučovať telesnú a športovú výchovu nad minimálny rozsah napríklad prostredníctvom navýšenia cez disponibilné hodiny. Novela školského zákona vstúpi do platnosti od 1. septembra 2023. Návrh predložila do Národnej rady SR skupina poslancov z hnutí OĽaNO a Sme rodina.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Zuzana Čaputová
Firmy a inštitúcie MŠVVaŠ Ministerstvo školstva vedy výskumu a športu SRSKU Slovenská komora učiteľov