Univerzita Komenského (UK) v Bratislave apeluje na štát, aby konal a urýchlene vyhlásil výzvu na modernizáciu budov vysokých škôl i internátov.
Výzva by podľa univerzity mala brať do úvahy slovenské legislatívne i byrokratické pomery. Rovnako apelujú predstavitelia UK aj na vládny kabinet, aby čo najskôr informoval verejnosť, či modernizáciu ubytovacích kapacít podporí zo štátneho rozpočtu, a v akom termíne a rozsahu je ochotný to urobiť. Plán obnovy a odolnosti je podľa univerzity zrejme poslednou šancou na záchranu internátov v Mlynskej doline v Bratislave.
Plán obnovy
Zásah, ktorý potrebujú podľa UK presahuje jej finančné možnosti. Univerzita upozornila, že rekonštrukcia najväčšieho študentského mestečka môže stroskotať na nečinnosti štátnych orgánov. Uviedla to v tlačovej správe.
V Pláne obnovy bolo na zvýšenie výkonnosti vysokých škôl na Slovensku určených takmer 204 miliónov eur.
Univerzita Komenského sa opäť dostala medzi špičku vysokých škôl v rebríčku The Impact Rankings
„Do konca druhého štvrťroka 2026 si plán ako kľúčový cieľ stanovil zrekonštruovať najmenej 262 647 metrov štvorcových plochy vysokých škôl a internátov. Slovenské univerzity a vysoké školy však na výzvu stále čakajú. Výzva na komplexnú modernizáciu budov vysokých škôl a internátov mala byť vypísaná v septembri 2022, termín sa opakovane odsúval. Šanca stihnúť pôvodne stanovený termín druhý štvrťrok 2026 klesá každým dňom,“ vysvetľuje UK.
Podľa univerzity sa na výzvu pripravili a vypracovali komplexný projekt rekonštrukcie 12-poschodového internátu v Mlynskej doline, ktorý by mal ubytovaciu kapacitu viac ako 1 300 ľudí, a podľa projektu 63-percentnú úsporu primárnej energie.
Do internátov sa neinvestovalo niekoľko rokov
Projekt za 34,5 milióna eur má i stavebné povolenie a bol vládnym kabinetom zaradený do rozvojového programu priorít verejných prác na roky 2023 až 2025. V projekte však UK môže pokračovať až keď dostane finančnú podporu od štátu.
Hiadlovský sa postaví do čela SRK. Rektori žiadajú o zaradenie vysokých škôl do priorít Slovenska
„UK tiež pripomína, že bratislavské univerzity a vysoké školy boli vylúčené z možnosti uchádzať sa o podporu z európskych štrukturálnych fondov v predchádzajúcich programových obdobiach,“ uviedla univerzita v tlačovej správe.
Prorektorka UK pre majetok a investície Jana Duračinská uviedla, že do internátov sa neinvestovalo niekoľko desiatok rokov a investičný dlh je obrovský.
„Výška dotácie od štátu dnes nestačí ani na pokrytie nákladov na našu hlavnú činnosť, ktorou je vzdelávanie študentov a vedecká činnosť. Na rekonštrukciu Štúraku potrebujeme 34,5 milióna eur, pričom suma vyčlenená na kapitálové výdavky predstavuje okolo 7 miliónov eur ročne – pre všetky slovenské univerzity a vysoké školy,“ priblížila.
Posledná šanca
„Dnes si pripomíname 104. výročie vzniku najväčšej slovenskej univerzity. My však neoslavujeme. Namiesto toho rozmýšľame, k akým dôsledkom by viedlo uzavretie najväčšieho slovenského internátu. Pokles mimobratislavských a zahraničných študentov by znížil ranking jedinej slovenskej univerzity, ktorá sa pravidelne umiestňuje v prvej tisícke väčšiny medzinárodných rebríčkov. Pri vysokých nákladoch na život v Bratislave sa univerzitné vzdelanie pre mnohých študentov stane nedostupným,“ vraví rektor UK Marek Števček.
V rebríčku TOP univerzít sveta sú aj štyri zo Slovenska
Doplnil, že ak nebudú ponúkať dostupné ubytovanie, ešte viac študentstva odíde do štátov, ktoré podporujú univerzitnú infraštruktúru. „Toto je posledná šanca: udržanie najväčšieho študentského mesta je v záujme celého Slovenska,“ dodal.