V Českej republike sa koná veľký štrajk proti konsolidačnému balíčku, podľa premiéra Fialu sú opatrenia nevyhnutné

V Českej republike sa koná veľký štrajk proti vládnemu konsolidačnému balíčku, 27. novembra 2023. Foto: SITA/AP
Tento článok pre vás načítala AI.

V Českej republike sa v pondelok koná veľký štrajk proti vládnemu konsolidačnému balíčku. Zástupcovia škôl zároveň požadujú viac peňazí pre školstvo. Demonštrujú pritom aj študenti. Informuje o tom spravodajský portál Novinky.cz.

Zapojili sa školy aj odbory

Odhaduje sa, že do štrajku sa zapojilo takmer 75 percent základných, stredných aj materských škôl. Pridávajú sa aj odbory z dopravy, zdravotníctva, úradov, kultúry, knižníc, potravinárskeho sektora či drevári.

Odborári demonštrujú na Malostranskom námestí v Prahe, kde je Poslanecká snemovňa, pričom svoj postoj vyjadrujú pískaním, trúbením a prejavmi ich zástupcov.

Ozdravný balíček je nevyhnutný

Premiér Peter Fiala v pondelok trval na tom, že úsporný balíček, ktorý vláda presadila, je potrebný.

Je to nutné a nie je kam ustupovať. Každé takéto opatrenie nevyvoláva potlesk, ale je nutné,“ povedal. „Ozdravný balíček je absolútne nevyhnutná vec,“ dodal Fiala s tým, že budúci rok poputuje len na obsluhu štátneho dlhu 90 miliárd korún.

Odborom vyčítal, že úspory sú im cudzie. Predseda českej vlády zároveň obraňoval dôležitosť dôchodkovej reformy a vyhlásil, že aj objem peňazí smerujúcich do školstva rastie.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Peter Fiala