Slovak University Startup Cup 2020 pozná víťazov, zabodovalo najmä ekologické spracovanie odpadu z cigariet

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Víťazi Slovak University Startup Cup 2020.

Ekologické spracovanie odpadu z cigariet či využitie umelej inteligencie na rozpoznávanie emócií. To sú len niektoré projekty, ktoré zvíťazili v súťaži Slovak University Startup Cup 2020.

Ako agentúru SITA informovalo Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu (MŠVVaŠ) SR, organizátori chcú ocenením podporiť kreativitu, inovácie aj priestor pre sebarozvoj.

Súťaž má pomôcť mladým inovátorom aj pri transformácii ich riešení do reálneho podnikania. Vyhodnotenie sa uskutočnilo dnes 24. júna v Pálffyho paláci v Bratislave pod záštitou ministra školstva Branislava Gröhlinga (SaS).

Podľa štátnej tajomníčky ministerstva školstva Moniky Filipovej to, že na študentov boli kladené vyššie nároky sa pretavilo aj do kvality ich práce.

„Môžu mať potenciál v budúcnosti rozvinúť sa do komplexných riešení pre jednotlivé oblasti či IT, zelené technológie alebo ďalšie,“ uviedla.

Absolútny víťaz súťaže

V rámci súťaže organizátori udelili ocenenie v šiestich kategóriách. Vo všetkých dostali cenu prvé tri najinovatívnejšie startupy.

Na absolútne prvom mieste sa umiestnil Hugo Repáň s projektom EcoButt z Fakulty sociálnych a ekonomických vied Univerzity Komenského v Bratislave, ktorý zvíťazil aj v kategórii Životné prostredie, zelené technológie. V rámci startupu vytvára špeciálne popolníky na cigaretové filtre.

Vyhľadávanie voľných parkovacích miest

Na prvom mieste v rámci kategórie Veda, medicínske technológie sa umiestnila líderka študentského startupu modelu výučby prvej pomoci RescueRoom Virtual Anna Kmecová z Fakulty biomedicínskeho inžinierstva České vysoké učení technické v Prahe.

V kategórii Informačné technológie, mobilné technológie, web získali prvé miesto za startup Smart City Group – iPark Samuel Schnelly a Adam Valiska z Fakulty elektrotechniky a informatiky Technickej univerzity v Košiciach (TUKE). Ich startup sa týka vyhľadávania voľných parkovacích miest s pomocou AI v reálnom čase prostredníctvom IP kamier umiestnených na parkoviskách.

Na TUKE na Strojníckej fakulte študuje víťaz v kategórii Ostatné nápady, líder študentského startupu H&C Mask Lukáš Tóth. Zameriava sa na výrobu H&C masky, ktorá je navrhnutá na ohrev, respektíve na chladenie vzduchu v nepriaznivých podmienkach.

Umelá inteligencia na rozpoznávanie emócií

Líder študentského startupu Quick Entry Health Check System Patrik Jurčišin z Fakulty ekonomiky a manažmentu Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre zvíťazil v kategórii Umelá inteligencia.

Zaoberá sa využitím umelej inteligencie k rozpoznávaniu emócií na základe výrazov tváre, rozloženia telesnej teploty človeka a riešeniami, ktoré môžu byť využité v rámci prevencie v súvislosti so šírením vírusových chorôb. Od JCI-Slovensko si tiež vyslúžil špeciálnu cenu za inovatívnosť.

V kategórii Priemyselné technológie, technické riešenia, robotika získala prvé miesto Anežka Železňáková z Fakulty elektrotechniky a informatiky Slovenskej technickej univerzity v Bratislave za startup elang. Ako priblížilo ministerstvo, ide o systém na monitorovanie tlakových nádob, ktorý pozostáva z inteligentnej váhy, prispôsobenej pre KEG sudy a mobilnej aplikácie.

Víťazi šiestich kategórií získajú mentoring a môžu sa uchádzať o účasť na svetovom finále University Startup World Cup 2020.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Branislav GröhlingMonika Filipová
Firmy a inštitúcie MŠVVaŠ Ministerstvo školstva vedy výskumu a športu SRSPU Slovenská poľnohospodárska univerzitaSTU Slovenská technická univerzitaTechnická univerzita v KošiciachUK Univerzita Komenského v Bratislave