Vašečka a Záborská predložili do NR SR novelu školského zákona, reaguje na snahy prezentovať kontroverzné myšlienky o sexualite

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Poslankyňa NR SR za hnutie Slovensko Anna Záborská. Foto: archívne, SITA/Diana Černáková
Tento článok pre vás načítala AI.

Poslanec Richard Vašečka a Anna Záborská (obaja ) predložili do Národnej rady SR novelu školského zákona.

Potrebný rodičovský súhlas

Ňou by sa mala zaviesť povinnosť pre školy vopred informovať rodičov o výchove v oblasti sexuálneho správania. Taktiež by škola bola povinná si pred realizáciou výchovy vyžiadať súhlas rodiča. Právna úprava má podľa predkladateľov zaradiť medzi princípy výchovy a vzdelávania aj rešpektovanie práv rodičov zabezpečovať výchovu a vzdelávanie v zhode s ich vlastným náboženským, filozofickým a pedagogickým presvedčením.

Poslanci tieto legislatívne zmeny navrhovali už v predchádzajúcom volebnom období, prešla do druhého čítania, avšak nakoniec sa o jeho prijatí nehlasovalo. Opäť by sa o nej malo rokovať na najbližšej schôdzi, ktorá začne 6. decembra.

Publikácie mimo rámec výchovy k manželstvu

„Návrh reaguje na prax, keď sa rôzne organizácie, ale aj učitelia snažia na školách prezentovať kontroverzné myšlienky o sexualite, s ktorými môžu mať mnohí rodičia problém. Ide napr. o nevhodné publikácie o tzv. sexuálnej a vzťahovej výchove, ktoré sú ponúkané ako edukačné publikácie na školy,“ tvrdí Vašečka.

Publikácie idú podľa navrhovateľa mimo rámec výchovy k manželstvu a rodičovstvu a svojou povahou môžu zasiahnuť do práv rodičov na výchovu detí v súlade s ich presvedčením. Takáto právna úprava bude mať podľa predkladateľov pozitívny vplyv na spoluprácu medzi školou a rodičmi, ktorí budú môcť stanoviť základné mantinely a očakávania.

Ak rodič neudelí súhlas s výchovou, škola bude mať povinnosť zabezpečiť náhradnú činnosť. Autori novely zároveň navrhujú, aby zmeny platili od septembra 2024.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Anna ZáborskáRichard Vašečka
Firmy a inštitúcie Kresťanská úniaNR SR Národná rada Slovenskej republiky