Vysoké školy a univerzity neprerušia po 17. novembri výučbu, na požiadavkách však stále trvajú

Študenti pred budovou Univerzity Komenského v Bratislave. Foto: ilustračné, SITA/Branislav Bibel

Vysoké školy a univerzity sa dohodli neprerušiť od 17. novembra 2022 výučbu. Zároveň však trvajú na splnení všetkých požiadaviek deklarovaných Slovenskou rektorskou konferenciou (SRK) v septembrovej výzve Zabráňme kolapsu vysokých škôl na Slovensku. SRK o tom informovala v tlačovej správe.

Dôvodmi nášho rozhodnutia je napĺňanie požiadaviek deklarovaných 13. septembra 2022 v záujme zabezpečenia riadneho chodu vysokých škôl, prísľuby predsedu vlády SR a ministra školstva, vedy, výskumu a športu SR o splnení všetkých požiadaviek, ako aj túžba študentov a pedagógov pokračovať v prezenčnej výučbe po dvoch rokoch dištančnej výučby,“ priblížil dôvody rozhodnutia prezident SRK Rudolf Kropil.

Doplnil, že financie na pokrytie zvýšených nákladov na energie do konca roka 2022 vo výške 17 miliónov eur už boli alokované na jednotlivé vysoké školy. Podľa Kropila má SRK prísľub ministra školstva, že budúcoročný rozpočet pre verejné vysoké školy bude obsahovať aj dofinancovanie nárastu cien energií v roku 2023.

V kontexte 17. novembra 2022, ktorý je Dňom boja za slobodu a demokraciu a Medzinárodným dňom študentov, SRK apeluje na spoločnosť, aby vzdelanie vnímala ako spoločenskú prioritu. „Vysokoškolský sektor je vo všeobecnosti rozhodujúci pre hospodársky rozvoj a kľúčový pre budovanie znalostnej spoločnosti. Neexistuje oblasť ekonomického života, v ktorej by vysoké školy prostredníctvom výskumu a vývoja nemali významnú úlohu. Vysokoškolské vzdelávanie podporuje spoločnosť, ktorá je prosperujúcejšia, bohatšia a vitálnejšia,“ dodal prezident SRK.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Rudolf Kropil
Firmy a inštitúcie SRK Slovenská rektorská konferencia