Vzdelanie zo zahraničia bude Slovensko uznávať v jednoduchšom režime

Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Proces uznávania dokladov o vzdelaní mimo Európskeho priestoru vysokoškolského vzdelávania sa má zjednodušiť. Predpokladá to novela zákona o uznávaní dokladov o vzdelávaní a o uznávaní odborných kvalifikácií, ktorú na marcovú schôdzu parlamentu predložila skupina koaličných poslancov.

Predkladatelia tiež navrhujú odstrániť požiadavku na predkladanie takzvaného potvrdenia o akreditácii v konaní o uznaní dokladu o vzdelaní s tým, že sa navrhuje nevyžadovať ho v tomto konaní. Navrhovanými zmenami sa má zjednodušiť režim uznávania dokladov o vzdelaní zo zahraničia.

Cieľom novely zákona je odstrániť predkladanie potvrdení o oprávnení vzdelávacej inštitúcie poskytovať vysokoškolské vzdelanie v treťom štáte v záujme znižovania administratívnej záťaže.

V nadväznosti na medzinárodné dokumenty si strany vzájomne zabezpečujú poskytovanie informácií o vzdelávacích inštitúciách, ktoré sú oprávnené poskytovať vysokoškolské vzdelanie v štáte vydania dokladu. Z toho dôvodu je požiadavka na predkladanie potvrdenia o oprávnení vzdelávacej inštitúcie poskytovať príslušné vzdelanie nadbytočná,“ vysvetľujú predkladatelia.

Navrhnutá úprava vychádza podľa koaličných poslancov z Plánu obnovy a odolnosti SR.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom