Žiaci si prevzali koncoročné vysvedčenia, začínajú sa letné prázdniny (foto)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Triedna učiteľka žiakov prvého ročníka 2019/2020 Alexandra Nedbálková (vľavo) počas odovzdávania koncoročných vysvedčení na Základnej škole v Starej Turej. Foto: SITA/Martin Medňanský
  • aktualizované 30. júna 13:23

Letné prázdniny si bude môcť od stredy 1. júla oficiálne začať užívať 850 204 žiakov. Medzi nimi je 454 175 žiakov základných škôl, 196 443 stredoškolákov, 165 865 detí navštevujúcich materské školy a 33 721 žiakov špeciálnych škôl. Agentúre SITA poskytlo dáta Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR.

Najviac vysvedčení v utorok odovzdali učitelia na Základnej škole na Školskej ulici v Stupave, kde ministerstvo eviduje 1219 študentov. Za ňou nasledujú Základná škola na Tajovského v Senci, ktorá má 1168 študentov a Základná škola v Jarovniciach s 1101 žiakmi.

Vysvedčenie odovzdával aj Gröhling

V školskom roku 2019/2020 sa individuálne vzdelávalo 525 žiakov prvého stupňa základných škôl, pre zdravotné dôvody bolo od povinnosti dochádzať do školy oslobodených 244 žiakov.

Pre štúdium v zahraničí bolo od tejto povinnosti oslobodených 889 žiakov a z dôvodu vzdelávania v európskych školách 69 žiakov. V prípade žiakov, ktorí trvalo študujú na zahraničnej škole, bolo oslobodených 12 119 žiakov.

Minister školstva Branislav Gröhling (SaS) v utorok odovzdal vysvedčenia v dvoch základných školách v Nových Zámkoch. Štátna tajomníčka Monika Filipová navštívila v deň odovzdávania vysvedčení Magyar Tannyelvu Alapiskola es Gimnázium na Dunajskej v Bratislave.

Štátny tajomník Ľudovít Paulis navštívil Základnú školu na Benkovej ulici a Gymnázium sv. Cyrila a Metoda na Farskej ulici v Nitre. Štátny tajomník Ivan Husár navštívil v ranných hodinách Základnú školu Mateja Bela v Šamoríne.

Pre Covid-19 bola prezenčná výučba prerušená

Začiatkom apríla minister Gröhling a súčasná riaditeľka Štátneho pedagogického ústavu Miroslava Hapalová učiteľom odporúčali počas dištančného vyučovania žiakov neznámkovať, ale dávať im slovnú spätnú väzbu. V prípade stredných škôl bola možná klasifikácia.

Učitelia sa mohli rozhodnúť, či v záverečnom hodnotení využijú hodnotenie slovné, známkami alebo kombináciou oboch spôsobov. Neplatí to pre prvé ročníky na základných školách, v ktorých je priebežné aj záverečné hodnotenie slovné.

Prezenčná výučba bola na všetkých školách prerušená 16. marca pre šírenie ochorenia Covid-19. Škôlky a prvý až piaty ročník základných škôl sa mohli otvoriť od 1. júna.

Ministerstvo od 15. júna zrušilo obmedzenia v počte žiakov. Pôvodný limit bol pre triedu v materskej škole stanovený na 15 a pre základnú školu na 20 detí.

Zrušil sa tiež zákaz zmiešavania detí v triedach. Stredoškoláci a žiaci druhého stupňa základných škôl sa do lavíc mohli vrátiť 22. júna.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Branislav Gröhling
Firmy a inštitúcie MŠVVaŠ Ministerstvo školstva vedy výskumu a športu SR